Hoezeer burgemeester Lommen ook probeert een neu trale positie in te nemen, hij komt toch onder vuur, na dat hij een vereniging waarschuwt dat hij de vergunning voor een toneelvoorstelling met bal na zal intrekken als de ernstig zieke pastoor Engering zou komen te overlijden. "De toonen van de dansmuziek in het centrum van de ge meente zouden laat in den avond naar binten uitklinken wat aanstotend zou zijn voor het overgroote deel van de bevolking. Hij wordt daar stevig op aangevallen door de SDAP-raadsleden, die hem verwijten als katholiek burge meester te hebben gehandeld. Zijn reactie is dat hij bij het overlijden van de dominee hetzelfde zou hebben gedaan. De verhoudingen zijn gespannen en het wantrouwen tus sen de partijen in de raad is groot. Het is maar goed dat Lommen een voorzitter is die de vergaderingen goed in de hand houdt. 'Castricum Vooruit' Piet Lommen denkt dat het voor de toekomst van het dorp goed is om zoveel mogelijk mensen bij het groeiproces te betrekken. Op 12 september 1919 nodigt hij 'neringdoen den en burgers' uit om te komen tot oprichting van een vereniging die vooruitgang op alle gebied van Castricum beoogt. De naam moet dan ook luiden 'Castricum Voor uit'. Hij houdt de ruim 50 aanwezigen voor dat een vereniging die zich bezig houdt met bevordering van vreemdelingen verkeer, aantrekking van industrie en uitbreiding van de gemeente, een grote rol kan spelen. Castricum is veel te afhankelijk van de tuinbouw en heeft ook andere inkom stenbronnen nodig. Van politiek moet de nieuwe club zich verre houden. Het lijkt er toch wel op dat Lommen steun zoekt voor zijn plannen en de gemeenteraad wil beïnvloeden. Er wordt in de eerste vergadering een voorlopig bestuur gekozen, waarvan gemeentesecretaris Van Lunen de eerste secre taris wordt. De vergadering is zo enthousiast over het initiatief dat burgemeester Lommen zich al direct een be noeming tot ere-voorzitter moet laten welgevallen. De burgemeester is vaak aan wezig bij de vergaderingen van het dagelijks bestuur van zijn geesteskind. Hij treedt persoon lijk op als voorzitter van de re dactie van een prachtige 'Gids voor Castricum' die in 1925 wordt uitgegeven. Hoe het de vereniging verder is vergaan, is beschreven in het ar tikel 'VVV Castricum 90 jaar' in het 32e Jaarboek. De opening van de verharde Zeeweg in 1925 door burgemeester Lommen was een hoogtepunt in de geschiedenis van Castricum. Zeeweg In 1925 is het tweede deel van Zeeweg gereedgekomen. Eindelijk kan het strand via een bestrate weg bereikt wor den. Lommen en 'Castricum Vooruit' hebben zich daar heel sterk voor gemaakt. Het enthousiasme in de gemeen teraad was aanvankelijk niet zo groot. De feestelijke opening op 19 mei 1925 is een hoogtepunt voor de gemeente en zeker voor Lommen. Na een ont vangst op het raadhuis worden de genodigden met auto's naar het Commissarishuis gebracht, dat ter hoogte van het tegenwoordige kampeerterrein stond. Timmerman Anton Borst heeft daar gezorgd voor een erepoort. Lommen houdt een toespraak waarin hij het grote belang van deze gebeur tenis voor de toeristische ontwikkeling van de gemeente benadrukt. Vervolgens heffen de genodigden het glas op de toekomst, waar iedereen verwachtingsvol naar uitkijkt. Dan gaat de stoet in optocht naar het strand. De beide mu ziekkorpsen 'Door Inspanning Uitspanning' van Duin en Bosch en de patronaatsfanfare 'Sint Aloysius' zetten hun beste beentje voor. Openbare zedelijkheid Door de nieuwe weg neemt het strandbezoek sterk toe en veel neringdoenden pikken daar een graantje van mee. De openbare zedelijkheid op het strand is echter een gevoelige zaak. Dat blijkt ook wel als de SDAP-raadsleden Schipper en Hellinga voorstellen om het verbod tot pootjebaden op te heffen. De recreanten krijgen van de strandpolitie al heel snel een waarschuwing als er iets bloots te zien is en dat is niet bevorderlijk voor een ontspannen strandbezoek. Burge meester en wethouders willen niet van het verbod af, maar kiezen wel voor een soepele toepassing. Lommen vraagt zich af of het vertier nu moet komen door blote benen. Hij vindt het beter dat bezoekers zeggen 'je mag niets dan "je mag alles hier Met 9 stemmen van de r.-k. partijen tegenover 2 stemmen van de initiatiefnemers wordt hij door de gemeenteraad gesteund.

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 57