H Installatie van burgemeester Lommen. Zittend van links naar rechts: Piet Kuijs (raadslid), Hendrik Oostveen (gemeentesecretaris), Kees Spaansen (raadslid), mevrouw Lommen (stiefmoeder burgemeester), burgemeester Lommen en de raadsleden Piet Val kering, Gerrit Kuijs, Gerrit Louter, Piet Twisk. Staand van links naar rechts: dominee Van Poelgeest, oud-wethouder Joseph Goes, oud-burgemeester Jan Mooij, een familielid van burgemeester Lommen, mevrouw Van Benthem, Herman van Benthem en nog een familielid van de burgemeester. de gemeentehuishouding een woordje meespreken en daar door is de raad vaak verdeeld in twee kampen. Ook speelt nog het verschil tus sen Bakkummers en Castricum- mers. Zoals raadslid Aukes eens zei: "Er heerscht nog maar steeds het idee dat het twee soorten menschen zijn. Lommen kan zich best voor stellen dat het de hier geboren en getogen raadsleden moeite kost om zich aan te passen aan de zich snel wijzigende omstan digheden, maar hij houdt de raad steeds voor dat iedereen onontkoombaar met de tijd mee moet gaan. Hij hamert er vaak op dat raadsleden het gemeente belang hebben te dienen en zich niet moeten laten leiden door privé-belangen. Verzuiling Meer De R.-K. Geitenfokvereniging Castricum in 1920. Menig Castricummer is nog met geitenmelk groot gebracht. Achter de tafel zitten Zonneveld, geestelijk adviseur kapelaan Leesberg, burgemeester Lommen, Jan Zonneveld en Willem Schermer. Bij de installatie van de raad op 2 september 1919 spreekt de burgemeester zijn vreugde uit over de evenredige ver tegenwoordiging van alle inwoners. Hij bindt de raadsle den op het hart steeds zaken van personen te scheiden. Het zal hem zijn tegengevallen dat de raad niet zo meegaand is en regelmatig de hakken in het zand zet. De oorspron kelijke Castricummers en Bakkummers kunnen het maar moeilijk zetten, dat nieuwe, niet-katholieke inwoners in 54 dan 80% van de inwo ners is katholiek en de gees telijkheid heeft grote invloed. Gemengde verkering is hoogst bedenkelijk. Katholieken moe ten 'roomsch' in alles zijn. De gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs in 1917 is een belangrijke stap. Nu hoeven katholieken helemaal nauwelijks meer buiten de ei gen kring te komen. Op allerlei gebied worden katholieke or ganisaties opgericht; van R.K. Middenstandsvereniging en R.K. Coop. Veilingvereniging tot R.K. Geitenfokvereniging. Van algemene verenigingen dienen katholieken zich afzij dig te houden. Adverteren in niet-katholieke bladen wordt verboden. In de raad zijn er dikwijls aan varingen met de niet-katholieke minderheid, bijvoorbeeld als het om subsidies of om benoe mingen gaat. Van katholieke raadsleden wordt verwacht dat zij de katholieke belangen altijd voor laten gaan. Wethou der Hemmer stelt dat de kerkelijke overheid geen verwijt treft dat zij althans de jeugd in eigen kring opgevoed wil zien, want zegt hij, het gevaar van gemengde huwelijken en geloofsafval is niet denkbeeldig. Hij voegt er aan toe dat hij persoonlijk de omgang met andersdenkenden wel op prijs stelt. fl

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 56