DE EE3S1ESTEEM HEL: offlm lfcn®TOlEiatS8 10 MftftHT 1319 zelfs klassen gebruik maken van café Van Benthem. De stoomtram perst zich nog door de Dorpsstraat. Er is geen waterleiding en er is sprake van distributie van levens middelen. Er zijn veel onverharde of slechts met sintels verharde wegen, er is geen riolering, nauwelijks elektrici teit en geen vuilnisophaaldienst. Straatverlichting is zeld zaam. In het slootje langs de Dorpsstraat voor de wonin gen van notaris Stuyt en de directeur van de zuivelfabriek kan je nog kikkers vangen. Aan tuberculose sterven in 1919 veertien inwoners en tientallen dorpelingen worden verpleegd in sanatoria of in ligtenten op het eigen erf. De ambtswoning De gemeente heeft geen woning voor de nieuwe burgemees ter. Zijn voorganger, de in Castricum geboren en getogen landbouwer Johannes Mooij, had in de Dorpsstraat een ei gen huis. Lommen gaat dus net als in Ursem op kamers wo nen. Al snel geeft hij te kennen dat hij trouwplannen heeft en dus een woning nodig heeft. Een ambtswoning wordt een goede investering geacht en in oktober 1918 besluit de raad tot de bouw van een representatieve villa op een ter rein tegenover het station. Aannemer J. Weel verwerft de opdracht voor 20.420 gulden. De eindafrekening zou uit eindelijk een bedrag laten zien van 27.223 gulden. Het is in Castricum het eerste huis dat voorzien is van elektriciteit. V - -"■< De eerste steen van de ambtswoning aan de Stationsweg. Burgemeester Lommen legt op 10 maart 1919 de eerste steen. Op 16 augustus van hetzelfde jaar trouwt hij in Den Haag met de 22-jarige Emma Frangoise Rosabel Marie Maury. Ze is 12 jaar jonger dan haar man en dochter van een bankier en commissionair in effecten. Nog voor ze vertrekken voor een korte huwelijksreis, plaatst Lommen een advertentie in een regionaal blad, waarin hij sollici tanten oproept voor een R.K. dienstbode goed kunnende kokenEmma zou zich helemaal kunnen wijden aan haar taak als burgemeestersvrouw. In verband met de terugkomst van de huwelijksreis van het jonge paar, worden in het dorp feestelijkheden op touw gezet. Een comité van vooraanstaande burgers krijgt 200 gulden van de gemeenteraad voor de organisatie. Daar naast wordt de jaarlijks kermis vervroegd. De Castricum- se gemeenschap zorgt voor een warm welkom. 52 De stiefmoeder van de burgemeester gaat ook in het dorp wonen. Ze betrekt in 1925 een nieuwe woning in de Burge meester Mooijstraat, naast het postkantoor op de hoek met Geelvinckstraat. De ijssalon van Bank Beentjes was er later gevestigd en nu is er printerinkt te koop. Coba Brandjes, die nog steeds in de Burgemeester Mooij straat woont, liep vroeger vaak langs het huis. Toen lag er nog een kleine tuin voor. "Als je naar binnen keek zag je hoe mooi de meubels allemaal glommen. Mevrouw was een deftige dame: het was net koningin Wilhelmina. Zij ziet haar nog op zondag ochtend in de auto stappen als het burgemeestersechtpaar haar kwam ophalen om naar de kerk te gaan. "Het was de elite van het dorp. We keken erg op tegen die mensen. Emma Lommen-Maury en 'de Weensche kinderen' Emmy, zoals ze meestal wordt genoemd in plaats van Emma, komt uit Den Haag in een voor haar vreemd dorpje terecht. Ze is opgeleid als onderwijzeres, een beroep dat je als gehuwde vrouw niet kon uitoefenen. Ze doet haar best om vertrouwd te raken met de dorpsgemeenschap. De stiefmoeder van haar man steunt haar zoveel mogelijk. Kinderen zou het echtpaar niet krijgen. Rechts de ambtswoning en de daarnaast gebouwde witte villa's, die de namen Solana, Eduarda, Jacoba en Flora kregen. Toen kapitein Rommel de villa Solana betrok, werd die omgedoopt in Toba; het eerste schip waarop hij kapitein werd. Sociaal werk ligt de burgemeestersvrouw na aan het hart en er dient zich al vlug een mooie taak aan. Direct na de Eerste Wereldoorlog is er hongersnood in Oostenrijk en Hongarije. Veel kinderen uit Wenen en Boedapest lijden daaronder. Vanaf 1919 worden duizenden kinderen voor een paar maanden naar Nederland gehaald om aan te sterken. Een plaatselijke afdeling van het R.-K. Huisves tingscomité met mevrouw Lommen-Maury als 'presiden te' komt in Castricum in actie. Vooral Weense kinderen worden hier opgevangen en zo goed mogelijk verzorgd. Sommige bevalt het zo goed dat ze bij hun pleegouders blijven. Zo komt het dat hier nog steeds enkele van oor sprong Oostenrijkse families wonen (De Amsterdamse t-'-";-' >mUI «Mm» 1 "i r F. 11, L. J. I OMMEN Villawijk-Stationsweg Castrikum

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 54