Wie was burgemeester Lommen Op 10 november 1936 overleed burgemeester Lom men op 51-jarige leeftijd. De kerkklokken luidden om zijn overlijden bekend te maken. De Castricum- mer Courant verscheen nog diezelfde dag met een extra editie. De gemeenteraad kwam 's avonds in een bijzondere zitting bijeen als eerbetoon aan de overledene. De raadzaal was in een rouwzaal herschapen met zwarte draperieën en omfloerste lampen. Iedereen was zeer onder de indruk. Voor de begrafenis op 13 november op het kerkhof bij de R.-K. Pancratiuskerk liep het hele dorp uit. De burgemeester was door zijn eenvoud en vriendelijk heid zeer geliefd. Castricum had een goede en sym pathieke burgemeester verloren. Heel wat jaren heb ik in het raadhuis aan de Dorpsstraat ge werkt. Vanuit het raam zag je de oude kerk en her en der in het gebouw hingen oude foto's en portretten. Heden en ver leden liepen in elkaar over. Op zekere dag kwam er iemand binnen, die me vertelde dat hij de 'vorige' burgemeester nog had gekend. Dat zou dan burgemeester Smeets moeten zijn, dacht ik. Die was intussen al lang gepensioneerd. Nee, zei de man, ik bedoel burgemeester Lommen. De van een straat naam bekende burgemeester die in 1936 was overleden. Toen realiseerde ik me dat zijn ambtsperiode nog niet zo heel ver achter ons lag en dat het een interessante tijd was in de geschiedenis van de gemeente. Kortom Lommen kwam op het lijstje van ooit nog eens te onderzoeken personen. Wie was die man achter de 'Burgemeester Lommenstraat' Via internet zijn al veel gegevens te achterhalen. Piet Lommen is in 1885 in Tilburg geboren in een gerespec teerde katholieke fabrikantenfamilie. Vader Max en diens broer Leo vormen de directie van een vernis- en verfstof- fenfabriek die in 1853 door hun grootvader is opgericht. Op zijn 12e jaar verhuist Piet samen met zijn oudere zus ter Cornelia en hun ouders naar een statige woning aan de Groesbeekseweg in Nijmegen. In die stad zal hij het voortgezet onderwijs gevolgd hebben. Een zware slag overkomt het gezin als moeder Geertruida in augustus 1899 op 39-jarige leeftijd overlijdt als gevolg van brand wonden, die ze oploopt bij een ongeval. Haar overlijden is een grote schok voor vele Tilburgers, zoals ook wel blijkt uit een krantenbericht over haar be grafenis. "Meer dan bij andere gelegenheden maakte de lange stoet, die het lijk van het Tilburgse station naar de kerk van het Goirke begeleidde, een werkelijk triestige en somberen indruk. Een jong, schoon leven, in den vollen bloei geknakt en weggerukt door een rampzalig ongeluk. Was het daarom wonder, dat zoo talrijk velen de laatste Cornelia (Corry) van Geffen-Lommen met op schoot haar dochter Catharina Geertruida (Toos) van Geffen. Daarachter haar stiefmoeder Cateau Lommen-Sauveur en links haar broer Piet Lommen en de hond Castor. De foto dateert uit 1908, toen Piet Lommen 23 jaar was. eer wilden bewijzen, aan haar, die allen hoogachtten. De graven van Geertruida Lommen-Spigt en andere fa milieleden zijn nog steeds te vinden op de begraafplaats 't Goirke in Tilburg en worden als monumenten gewaar deerd en bewaard. Vader Max hertrouwt een jaar later met Catharina (Ca teau) Sauveur en zij neemt de zorg voor het gezin over. Ze krijgen in 1902 samen nog een zoontje, dat ook Max genoemd wordt. Het jongetje overlijdt nog voor het een halfjaar oud is. Tragisch is dat vader Max enkele maanden later ook komt te overlijden, net als zijn eerste echtgenote op 39-jarige leeftijd. Het voor hem tweede huwelijk heeft nog geen drie jaar geduurd. Piet en Cornelia moeten dus op 17- en 19-jarige leeftijd hun beide ouders missen. Cornelia gaat als eerste het huis uit en trouwt in 1905 in Rotterdam met de graanhandelaar Jacobus Julius van Geffen. Piet Lommen en zijn stiefmoe der Cateau zijn nu op elkaar aangewezen. Zij zou in zijn verdere leven een belangrijke rol spelen. 49

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 51