Voorwoord Om te beginnen het goede nieuws. Particulieren hebben drie gemeentelijke monumenten voor de toekomst weten te bewaren. Natuurlijk denken we allereerst aan het oude raadhuis. De werkgroep maakte zich ongerust over het be sluit van de eigenaar Landschap Noord-Holland om het te verkopen en het besluit van de gemeente om geen gebruik te maken van het voorkeursrecht tot koop. Het ging menig Castricummer aan het hart om het bord 'Te Koop' te zien op het inmiddels honderdjarige gebouw van architect Jan Stuyt. De band van de gemeente met dit pand zou toch onverbrekelijk moeten zijn. Frits en Edith van Daalen onderzochten de mogelijkheden er een hotel annex grand café te vestigen en zij slaagden erin tot aankoop over te gaan. Met grote zorgvuldigheid pakten ze de restauratie en herinrichting aan. De oude onderwijzerswoning in het gebouw werd opnieuw woon ruimte. Met groot respect voor bouwhistorie werd het werk uitgevoerd en met schitterend resultaat. Burgemees ter Emmens-Knol voltrok vorig jaar het eerste huwelijk in de voormalige trouw- en raadzaal van het pas geopende hotel. Het enorme verval van 'de boerderij van Kuijs' aan de Alkmaarderstraatweg ergerde heel veel mensen. Het pand was ooit eigendom geworden van de gemeente en die zou toch een goed voorbeeld moeten geven. Oud-Castricum belaagde de gemeente met brieven over deze kwestie. Op nieuw was er een particuliere redder in nood. René Kuijs, een telg uit de familie van de oorspronkelijke eigenaars, kocht het pand. Er werd een monumentenvergunning ver kregen voor een restauratieplan van architect Sander Dou- ma en kort geleden is de eigenaar er ingetrokken. Geweldig dat een van de laatste stolpen in het dorp van de ondergang gered is Het derde pand is het voormalige Armenhuis aan de Over toom. Ook dat gebouw is rond de honderd jaar oud en zeer verbonden met de geschiedenis van ons dorp. De ge meente heeft het destijds verkocht aan de woningcorpora- De gerestaureerde boerderij van Kuijs aan de Alkmaarderstraatweg. 2 tie, maar die zag er - gegeven de status van gemeentelijke monument - kennelijk geen toekomstmogelijkheden meer in. De firma De Graaf uit Castricum ontfermde zich erover en binnen de kortste keren werd dat pand met acht appar tementen erin opgeknapt en opnieuw verhuurd. Ook deze firma onze complimenten voor het redden van dit histori sche gebouw. Aan het herstel van een belangrijk cultuurhistorisch mo nument, de Maer- of Korendijk, wordt in het volgend jaar boek ruim aandacht besteed. Bij dit alles teken ik aan dat de status van gemeentelijke monument voor de toekomst van de genoemde panden en de dijk een grote rol heeft gespeeld. Daarom is het zo on begrijpelijk dat het gemeentebestuur de bescherming van het cultureel erfgoed helemaal dreigt te laten varen. In de maand juni van dit jaar besloot de gemeenteraad bij de vaststelling van de Voorjaarsnota en zonder er maar een woord aan vuil te maken, tot afschaffing van de beschei den bijdrageregeling en intrekking van alle andere voor cultuurhistorie beschikbare middelen. Een dringend be roep van de Monumentenraad had geen enkel effect. Is er toekomst voor Castricums verleden...? De komende maanden zullen dit uitwijzen. Met trots presenteren wij het 34e Jaarboek. Wij hopen dat ons werk zal bijdragen aan een zorgzaam klimaat voor ons cultureel erfgoed. Frans Duffhues, voorzitter

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 4