Belangrijke Prijsverlaging. BLANKA" Voor weekabonnement speciaal tarief. De droog- en mangelkamer. De strijkkamer. Opeenvolgende eigenaren De onderneming kan al in 1920 niet aan zijn financiële verplichtingen voldoen en wordt failliet verklaard. Op 22 december van dat jaar is er in De Rustende Jager een openbare verkoping. In de notariële akte van de veiling vinden we details van de inrichting. Genoemd worden een stoommachine van 6 pk, een stoomketel, een wastrommel- centrifuge, een mangel, een boordenmachine, een stijfsel- molen, zeven werkbanken, drie strijkplanken, acht strijk bouten en een strijkkachel. De verkoping is op verzoek van de te Krommenie gevestigde NV Zaanlandsche Bank. Het bedrijf wordt gekocht voor ƒ12.500,- door Ferdinand Druppel, koopman uit Amsterdam, die het na ruim een jaar op 16 februari 1922 voor 16.000,- weer verkoopt aan de heren Cornelis J. Baart, stoombleker uit Castricum en Jan de Bruijn, een beeldhouwer, die in Amsterdam woont. De toen 23-jarige Cornelis J. Baart woont sinds 1920 in Castricum en is bedrijfsleider van de wasserij. Op 17 juni 1922 vraagt Baart aan de gemeente een ver gunning tot wijziging van de stoomwasserij, waarbij de stoomketel in een aangebouwde ruimte met een schoor- Stoom», Wasch» en Strijkinrichting 10 pCt. korting voor stuktarief 30 ct. A A per Kilo. A A ilaaodau halen, Zaterdag thuisbezorgd. Aangezien elke wasch afzonderlijk mat helder brouw iter behnudetd wordt is het vermissen van goederen geheel uitgesloten. Voor nadere bespreking-n te ontbCdeii. Een advertentie in het Castricumse Weekblad in 1920. steen werd geplaatst. Hier zal ongetwijfeld hebben mee gespeeld dat de omwonenden veel hinder ondervonden van rook en roetval. Ook deze vergunning wordt onder bepaalde voorwaarden verleend. Ook in de nieuwe situatie levert het bedrijf onvoldoende rendement op, want op 23 november 1926 is er opnieuw een openbare verkoping, deze keer in café De Harmonie op verzoek van de NV Groningse Hypotheekbank en in aanwezigheid van de kantonrechter. Voor ƒ9.853,- wordt het bedrijf met machines gekocht door Cornelis Ph. de Ronden, makelaar te Weesp en Jo- han C.W. Baart, stoombleker, wonende te Weesperkar- spel. Al binnen vier maanden verkopen ze hun bezit voor ƒ13.500,- aan de 34-jarige Cornelis J. Telleman, winkelier en wonende te Amsterdam. De stoomwasserij door de eigenaar in brand gestoken Stoomwasserij Blanka wordt de ondergang van Cornelis J. Teileman. Het gaat niet goed met de opbrengst van de wasserij. Op de avond van 3 november 1927 wordt de stoomwasserij door Teileman in brand gestoken, zo ver klaart hij in de rechtszaak die twee maanden later wordt gevoerd. Teileman heeft op de bewuste avond de bran dende petroleumkachel omver getrapt. Deze kachel stond in de kamer, die hij in de wasserij bewoont, vlakbij een houten schot van dat vertrek. Vervolgens heeft hij ook nog een bus petroleum over dat inmiddels brandende schot en de kachel uitgegoten. Daarop is de bovenverdieping hele maal en de onderverdieping gedeeltelijk uitgebrand. Door de brand levert de schoorsteen gevaar op en moet omver worden gehaald. Telleman is hiertoe gelast, maar neemt geen maatregelen. Hierop volgt een proces-verbaal van de gecon stateerde overtreding door veldwachter Pieter Bleijendaal. Omdat Telleman zijn eigen bezit in brand heeft gestoken, gaat de eerder genoemde rechtszaak vooral over het in ge vaar brengen van de omliggende gebouwen. In het pro- TE CASTRICUM, TELEFOON No. 2 C 47 Directeur C. J, BAART 45

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 47