Van stoomwasscherij Blanka tot expeditiebedrijf Th. Veldt Aan de Gasstraat is in 1920 een stoomwasserij ge bouwd, die een aantal jaren in bedrijf is geweest. De bedrijfsresultaten zijn slecht met het gevolg dat het bedrijf telkens in andere handen overgaat. In 1928 wordt het gebouw door de toenmalige eigenaar Telle- man opzettelijk in brand gestoken, waardoor het gro tendeels wordt verwoest. Er volgt een faillissement en het pand wordt gekocht door vrachtrijder Dorus Veldt, die na herbouw er een expeditiebedrijf vestigt. Het bedrijf bestaat nog steeds en is nu in handen van een kleinzoon. Oprichting Op 22 juli 1919 wordt de Naamloze Vennootschap 'Stoomwasscherij en Strijkinrichting Blanka' opgericht. Volgens de statuten worden de oprichters, Josephus Hen- ricus Maria Brugman, koopman uit Amsterdam en lid van de firma Bruning en Thunissen, en Jacobus Schuijt, kas sier, wonende te Castricum benoemd in de raad van com missarissen, respectievelijk als president-commissaris en gedelegeerd commissaris. De dagelijkse leiding over het bedrijf is in handen van een directeur. Verder melden de statuten dat de op te richten NV ten doel heeft: Het bewasschen, bleeken, strijken van aan haar ter bewerking gegeven goederen, alsmede het deelnemen in en het overnemen van ondernemingen, welk een gelijksoortig doel beoogen Het pand van Stoomwasserij Blanka aan de Gasstraat. Bij de T-ford: directeur Cornel is Baart met zijn zoon Co. Het polderbestuur maakt bezwaar te gen verlening van de hinderwetver gunning, omdat men verontreiniging vreest van het polderwater, die ge vaar kan opleveren voor de gezond heid van het vee. Op 5 december 1919 wordt de vergunning verleend, zij het dat het bedrijf aan een aan tal voorwaarden moet voldoen. Het afvoerwater moet in een bezinkput worden geleid en de uitlaatpijp naar de beek moet van een rooster worden voorzien. De was- en centrifugeerafdeling. Brugman en Schuijt kopen van tuinder Hendrik Stengs in september 1919 voor ƒ3.000,- een terrein van bijna 4000nr, genaamd 'Tolweide' aan de Oudeweg. Vervol gens wordt door de heren een vergunning aangevraagd bij de gemeente tot het oprichten van een stoomwasserij en strijkinrichting, waarin geplaatst zal worden een stoom machine van 10 pk op een perceel grond aan de Oudeweg (later wordt dit weggedeelte Gasstraat genoemd). Op de ontwerptekeningen van het gebouw met de inrich ting zien we dat op de begane grond de wasserij, de mangelzaal, een ex peditieruimte en een sorteerruimte zijn ondergebracht. De strijkzaal en een droogzolder zijn op de eerste verdieping. De verschillende appa raten, zoals wasmachine, centrifuge, wringer, mangel en strijkmachine worden door een stoommachine aan gedreven. 44 Kim,HE 5T00Mte«R'J

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 46