De familie Beerse met haar personeel in 1999. V.l.n.r.: Michel Beerse, Jerrie de Graaf, Josine van Sprang, Karin van der Eng, Kees en Janny Smakken Bij smakken denken we allereerst aan onsmakelijk eten, maar het betekent ook hard neergooien. Vandaar wellicht de naam van een plaatselijke traditie die zich rond het Sinterklaasfeest afspeelde. De bakkers maakten in hun bakkerijen ruimte vrij voor deze gebeurtenis. Ze plaatsten er een rad van avontuur, een schietschijf of een ringwerpspel en er werden kleine prijsjes uitgeloofd. In december 1922 schreef het Weekblad voor Castricum: Dinsdagavondsmakkersavond, was het gezellig druk in het dorp. Wat liepen er een menschen met pakjes door het dorp en wat zagen we veel glunderende gezichten. Bij de bakkers was het druk met het z.g. smakken Voor een paar centen probeerde men via een van de spellen een taaipop, speculaas of andere lekkernij te bemachtigen. De traditie van de smakkersavonden heeft tot de Tweede Wereldoorlog bestaan. Jeugdherinneringen van Martien Duijn Cees Duijn (1914-1987) leerde het vak bij bakker Res aan de Dorpsstraat. Hij runde met zijn echtgenote Truus Duijn vanaf 1945 een eigen bakkerij in het pand aan de Bak- kummerstraat 89, dat bestond uit een winkel en een wat verouderde bakkerij. Hun zoon Martien: "Het bakken was in die tijd zuiver een gevoelskwestie en vereiste vakmanschap op diverse ter reinen. In de beginjaren werd de oven met takkenbossen opgestookt. Later werden deze vervangen door een gas- mondbrander, waar de gemetselde oven niet op berekend was. Deze ging op den duur door de hitte lekken, waar door er zand op de bakproducten kwam. Geld voor een nieuwe oven was er echter niet. Mijn vader heeft nog een paar jaar zijn brood gebakken bij Groot aan de Stetweg en stopte rond 1956, nadat hij werk had gevonden bij de Hoogovens. Mijn ouders waren bijzonder blij dat ik op 7-jarige leeftijd al kon fietsen op mijn moeders fiets en zodoende moest ik iedere dag tussen de middag brood brengen naar de twee woningen bij het voormalige pompstation in het duinge bied achter Johanna's Hof. Het gebeurde wel eens dat het warme eten er 's middags bij inschoot en dan kreeg ik een cadet mee naar school. Ik kreeg ook regelmatig te horen dat ik mij op school netjes moest gedragen, want als ik na zou moeten blijven, kostte dat ons volgens mijn moe- Cees Duijn. 41

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 43