Si iltcl ie be Hoewel ze concurrenten waren, gingen de bakkers gemoedelijk met elkaar om en maakten soms een uitstapje. Hier is het bakkersgilde bijeen in de dertiger jaren. V.l.n.r.: Gerard Hemmer, Piet Res, Piet Groot, Jan Kraakman, Doris KaandorpHenk Hemmer, Cor Juffermans, Gert Groot, Siem van Zilt, Ber Kuilman en Dirk Hoogland. voor 13 en 14 cent. Bakker Keek aan de Bakkummerstraat verlaagde daarop zijn prijs tot 12 cent, tot grote woede van de overige 15 plaatselijke bakkers. Een van hen kon zich niet beheersen en gooide een steen door een ruit bij Keek. De gemoederen werden gesust in een spoedvergadering, belegd in hotel Broksma, waarin unaniem werd besloten om met de prijsdaling van Keek mee te gaan. Men hoopte echter spoedig op maatregelen van regeringswege, want het werd onmogelijk geacht om voor die lage prijs brood te blijven verkopen. Cor de Haan (1922), die knecht was bij Kuilman van 1938-1946, vertelde nog het volgende: Keekfietste ook naar het kampeerterrein aan de Zeeweg, waar hij bij de ingang niet mocht blijven staan, omdat er op het kamp een winkel aan een bakker was verpacht. Hij stapte dan razendsnel van zijn balfiets af en verkocht toch zijn broden aan de kampeerders tegen de lagere prijs. Vermeldenswaard is ook dat er vroeger nog onderscheid werd gemaakt tussen de katholieke en niet-katholieke bakkers. Zo was het doorgaans gebruikelijk dat iemand met het katholieke geloof alleen zijn brood kocht bij een katholieke bakker en andersom gebeurde dat ook. Het ver schil komt ook tot uiting in een advertentie uit de jaren '40, waarin de gezamenlijke katholieke bakkers bekend maken dat zij op de feestdag 'Maria Hemelvaart' niet bak ken, noch bezorgen. De gezamenlijke babbers maken bij deze bekend: dat op Donderdag 15 Augustus feestdag Maria Hemelvaart niet wordt gebakken noch bezorgd. V HET BESTUUR De bakkerij annex lunchroom van Kuilman op de hoek Van der Mijleweg-Van Oldenbarneveldweg. Hierin is nu restaurant Apicius gevestigd. al venten. Daarmee mocht je pas om 10.00 uur beginnen, maar ik vertrok eerder en zo kon het gebeuren dat poli tieagent Schefferlie mij betrapte. Hij sommeerde me om terug te gaan naar de bakkerij, maar ik zei dan dat hij maar naar mijn vader moest gaan en ging gewoon door met venten. Ik heb nooit gehoord of mijn vader toen een waarschuwing of bekeuring heeft gekregen, dus het zal wel met een sisser zijn afgelopen! Na het overlijden van vader Ber stond de zaak eerst op naam van zijn vrouw Maria Lute en later namen Mari anne, zus Joke (1940) en broer Ben (1945) deze over. De bakkerij in Bakkum werd in 2000 verkocht. Ook in win kelcentrum Geesterduin had de familie Kuilman lange tijd een winkel, die in 2003 werd verkocht. Broodoorlog Begin 1935 ontstond er in Bakkum een broodoorlogje. De bakkersbonden hadden in die tijd prijsafspraken gemaakt, in afwachting van een door het Rijk vast te stellen saneringsprijs en stel den de broodprijs op 16 cent. Dan te bedenken dat een gewoon brood te genwoordig een kleine 2 euro kost. Ondanks dat er op naleving werd toegezien, ontdoken de zogenaamde koude bakkers uit Velsen deze prijs afspraak en verkochten hun brood 39 Iji jj lullllHliilillHiiiiiiii ^tin n ii i M

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 41