Verboden voor 10.00 uur te venten Hemmer, bakker en wethouder Hendrikus Hemmer (1874-1941), die in 1902 een woning met winkel en bakkerij aan de Dorpsstraat kocht, werd als Castricumse bakker een begrip. Hij was een geres pecteerd man, opende een tweede zaak aan de Ruiterweg, werd raadslid en wethouder en vervulde verschillende maatschappelijke functies. Ook zijn zoon en opvolger Gerard Hemmer (1907-1973) toonde zich betrokken bij het verenigingsleven in ons dorp. De familie is uitgebreid beschreven in het artikel van Wim Hespe over de geschie denis van de Dorpsstraat in het 32e jaarboek (2009). In 1919 hebben Henk Hemmer, Johan Kuilboer en Adrianus Bolten gezamenlijk een bakkerij gesticht aan de Ruiter weg. De vennootschap werd enkele jaren later ontbonden, waarna Hemmer de bakkerij alleen heeft voortgezet. We hadden nog een kort gesprek met Jan (1933) en Henk 1943) Hemmer, zoons van Gerard: Door vader werd in de oorlog een klantenkaart verstrekt aan vaste klanten, die daarop een artikel kregen dat in die week in de aanbieding was. De bakkerij heette 'De Hoopen in de hongerwinter werd hier veel rogge, die in Drenthe of Overijssel was op gescharreld, tot roggebrood gebakken in een grote oven. Het grootste probleem was om die warm te krijgen en te houden. Steenkool was er niet meer, dus moest met tak kenbossen worden gestookt. Om twee uur 's nachts ging men dan naar de bakkerij om nieuwe takkenbossen toe te voegen. Het roggebrood moest ongeveer twaalf uur in de oven, zodat de hongertrekkers het de volgende morgen aan hun proviand konden toevoegen. Onze bakkerij stond vooral bekend om de ontbijtkoek, die ook werd geleverd aan de andere bakkers en kruideniers in het dorp. De slo gan luidde: 'Hemmers ontbijtkoek, altijd lekker, altijd versAls die gebakken was, werd de korstige rand er met een cirkelzaag vanaf gehaald. Het restant werd 'kant- koek 'genoemd, die gratis werd weggegeven aan de kinderen die daarop voor de winkel stonden te wachten. De bakkerij aan de Dorpsstraat, die Hendrikus Hemmer in 1902 kocht. In 1927 liet hij op deze plek een nieuw pand bouwen. Ber Kuilman (1903-1959) vestigde zich in 1930 met een brood- en banketbakkerij annex lunchroom aan de Van Oldenbarneveldweg. Dochter Marianne (1937) hielp al vanaf haar elfde jaar mee in de zaak. "Op die leeftijd ging ik ook Bakkerij 'De Hoop' aan de Ruiterweg, de tweede zaak van Hemmer. De slogan Ber Kuilman in de jaren '40. over zijn ontbijtkoek is te lezen op de zijgevel. 38

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 40