Sïtëx siaar weer toe i De denkbeelden grepen vooral bij jongeren om zich heen. Ook in Castricum, want slechts een paar maanden na de oprichting van de Oranje Vrijstaat in Amsterdam kwamen ongeveer 50 potentiële kabouters in Castricum op maan dag 27 april 1970 bijeen voor de oprichting van de Oranje Vrijstaat Castricum, waarbij ons dorp werd uitgeroepen tot 'recreatiepaddenstoel voor amechtige steedse kabou ters'. Het falen van 'de oude maatschappij" zou onder andere blijken uit de woningnood, de woning- en grond- speculatie, de leegstand van panden, slecht onderwijs en milieuverontreiniging. Besloten werd tot het voeren van acties om de Castricummers met hun neus op de problemen te drukken en daarbij ook het wapen van de illegale actie niet te schuwen. Al kort na de oprichtingsvergadering, op 5 mei (bevrijdingsdag!werd de eerste illega le actie een feit met de bezetting van de leeg staande veilinghal van de coöperatieve tuin dersvereniging 'Ons Belang' aan de Zande rij. Het doel was vooral om aan te tonen dat de verwaarloosde hal nog tal van gebruiks mogelijkheden bood. Een afgevaardigde ging naar het huis van de burgemeester om hem persoonlijk uit te nodigen de kabouter stulp te bezoeken. Die ontmoeting beschreef hij als volgt: "Nadat ik aan de bel getrokken had, waarvan het timbre duizendmaal zo mooi is al het stationskariljon, opende een glimlachende dienstbode de deur en na mijn uiteenzetting over het doel van onze komst gehoord te hebben, waarschuwde zij het be vriende staatshoofd die even daarna zelfs in vol ornaat verscheen. Nadat ik hem namens alle kabouters had uitgenodigd aanwezig te zijn bij onze aksie, antwoordde hij dat hij dit als burgervader niet kon maken, omdat zijn aanwezigheid in het veilinggebouw onze aksie rechtvaardig zou maken. Toen ik hem vroeg of zijn afwezigheid dus zou betekenen dat hij onze aksie onrechtvaardig vond, antwoordde hij: 'Nou dat wil ik nou ook weer niet zeggenVervolgens leg de hij uit dat de eigenaar van het veilinggebouw volgens het burgerlijk wetboek het recht had het pand te ontruimen en dat het wel heel gek zou zijn met de burgemeester erbij. Toen vroeg ik: 'Maar als we u nu eens niet als burgemees ter maar als mens uitnodigen, zou u dan komen'Dat was Bijeenkomst op de Dam in Amsterdam op 9 februari 1970, waarbij het feitelijk uitroepen van de Oranje Vrijstaat plaatsvond, waarvan de eerste inwoners zich kabouters noemden. Het uitroepen ging onder andere gepaard met het zingen van een eigen volkslied 'de uil zit in de olme'. echter helemaal onmogelijk. Een burgemeester, aldus de burgemeester, wordt overal als burgemeester gezien (toch niet in Tjitjerksradeel hè?). Ik merkte op dat het wel erg zielig is dat een burgemeester blijkbaar zaken en privé/e ven niet zo fijn gescheiden kan houden als een doorsnee burger. Omdat de heer Van Boxtel zijn weigering om te komen volhield, hoewel ik aan z 'n ogen kon zien dat hij nieuwsgierig was, was hiermee de diskussie gesloten De publieke opinie stond vrij positief tegenover deze ac tie. Instemming valt bijvoorbeeld te bespeuren in een ge dicht van de Castricumse dorpsdichter A. van Kluijve: "wat kan in die ruimte niet heel veel gebeuren, dus verder niet kletsen, niet wachten, niet zeuren, maar stel eens een daad die uiteindelijk siert, een daad die de jeugd van ons tuindorp pleziert! Het 'Nieuwsblad voor Castricum en Omgeving' schreef: Poster van de kabouterbeweging, die de suggestie wekt dat men harde actie niet zal schuwen. Hoewel het formeel niet juist is dat men particuliere ge- 29 ctackc WeoveA U.ofik-oek

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 31