Wethouders: De drie wethouders gedurende deze raadsperiode zijn per 1-9-1970 J.J. Bollen (gemeentewerken), A. Kooiman (on derwijs en personeelszaken) en P. Wagenaar-Maan Voogd Bergwerf (sociale zaken en volksgezondheid). Met een inwoneraantal van ruim 20.000 heeft de gemeen te nu recht op een vierde wethouder. In de vergadering van 25-9-1970 besluit de raad over te gaan tot de benoeming van J.W. Mulder, die de portefeuille met jeugd- en sport zaken, cultuur en recreatie krijgt. Wethouder Kooiman verlaat de gemeenteraad om gezondheidsredenen (notu len 2-10-1970). C.J. Baltus is op 19-11- 1970 benoemd tot zijn opvolger als wethouder van financiën, economische aangelegenheden en jeugd- en sportzaken. Naar aanlei ding van een beschuldiging van corruptie stelt wethouder J.J. Bollen op 21-1-1972 zijn zetel beschikbaar, maar blijft wel raadslid. Hij wordt als wethouder op 14-2-1972 op gevolgd door J.P. van Hemert, waarbij laatstgenoemde de portefeuille van Baltus overneemt; Baltus krijgt gemeen tewerken. J.W. Mulder stelt op 8-2-1974 zijn wethouders zetel beschikbaar in verband met zijn toetreding tot de CCC-fractie. Mulder was in 1970 gekozen voor de PPR, maar moest deze fractie verlaten op 25-9-1971 en heeft als onafhankelijk raadslid (wethouder) gefunctioneerd. Op 7-3-1974 wordt Mulder als wethouder herbenoemd. Ontwikkelingen in deze raadsperiode Opvallend gedurende deze raadsperiode is het grote aantal vertrekkende raadsleden. Er vindt bebouwing plaats van het plan Noordend (bloe men-, planten- en vogelnamen). Behalve de eengezinswo ningen is er in de plannen op diverse plaatsen ook hoog bouw voorzien, een geheel nieuw fenomeen voor Castri- cum. Aan De Loet in Molendijk-Zuid worden in 1972 drie torenflats van tien woonlagen gerealiseerd en in 1974 de verzorgingsflat Sans Souci. Een nieuwe 'skyline' van Cas- tricum ontstaat. In de gemeenteraad en met de ondernemersorganisaties vinden uitvoerige discussies plaats over de grootte van een nieuw winkelcentrum. In 1973 wordt door burgemeester Van Boxtel de eerste steen gelegd voor het nieuwe winkel centrum Geesterduin. Ook wordt in dat jaar het overdekte zwembad 'De Witte Brug' geopend. In de eerste helft van de zeventigerjaren is er sprake van hectische toestanden in de plaatselijke politiek. De komst van nieuwe politieke groeperingen, zoals Nieuw Links, D'66, de PPR, ir. Stam c.s., die alle uit waren op een pro filering, maakt het bestuurlijk heel complex. Toch wordt er rond die tijd veel gepresteerd. Gerealiseerd worden het zwembad, het winkelcentrum Geesterduin, de nieuwe bi bliotheek en Geesterhage, De Santmark, woningbouw in Molendijk, het bestemmingsplan Noordend, de noodbouw Bonhoeffercollege, de sporthal, het Creativiteitscentrum, de Culturele Werkgroep en het jongerencentrum De Bak kerij, enz. Een krant schreef in 1973: "Over Castricum kun je zeggen dat die plaats, als je er een week niet ge weest bent, alweer veranderd is." De gemeenteraad stelt in 1970 een groot bedrag beschik baar voor het gereed maken van een plan voor een tun nel onder de spoorlijn ten zuiden van de Oude Haarlem merweg in het kader van de aanleg van de 'zuidelijke invalsweg.' Vanwege de financiële consequenties en het ontbreken van de medewerking van de provincie krabbelt de gemeente vervolgens wel wat terug. Het verschijnen in 1971 van de nota 'Castricum in het wegennet' zorgt voor de nodige opschudding. In deze nota pleiten drie raads leden: ir. G.H.A. Hoogenboom, ir. A. Kuijper en A.J.S. Mooijman voor een aangepaste wegenstructuur, waarin de eerder geplande westelijke randweg vervalt en doorgaand verkeer wordt omgeleid. Het gemeentebestuur start een inspraakprocedure om te ko men tot een nieuwe toekomstvisie. Inwoners nemen plaats in diverse werkgroepen, die aan de slag gaan op basis van een uitgebreid schema van inspraakavonden. De conclusie van de volksraadpleging is dat Castricum zich in de toe komst moet beperken tot slechts het bouwen voor de eigen woningbehoefte. Het toekomstige woningbouwprogramma wordt vertraagd, zodat de gemeente langer kan beschikken over uitgeefbare grond voor sociale woningbouw. De groe ne ruimte tussen Castricum en de omliggende gemeenten moet zoveel mogelijk worden gehandhaafd. De gemeenteraad behandelt op 29 november 1973 het voorstel van het gemeentebestuur om de conclusies uit de inspraak grotendeels over te nemen. De uitspraak van de gemeenteraad betekent een grote breuk met het verleden: woningbouwprogramma's worden voortaan afgestemd op de plaatselijke behoefte, er wordt rekening gehouden met natuurlijke, landschappelijke en cultuurhistorische waarden en het behoud van het karakter van Brakersweg, Doodweg en Breedeweg wordt nagestreefd. De aanleg van een zuidelijke randweg, nu met een gelijkvloerse spoorwegovergang, wordt nog wel opengehouden, maar een westelijke randweg wordt afgewezen. De Kabouters in Castricum Op 5 februari 1970 kwam in sociëteit Aknathon van de katholieke studentenbeweging in Amsterdam een aantal personen bijeen met een gemeenschappelijke geschiede nis van actievoeren tegen veronderstelde maatschappe lijke misstanden. Roel van Duijn, toen al jaren bekend als Amsterdamse actievoerder, medeoprichter van het in 1967 opgeheven Provo en namens die beweging zelfs lid geworden van de gemeenteraad, las een verklaring voor, waarin hij de oprichting aankondigde van de 'Oranje Vrij staat': een alternatieve samenleving naast de bestaande maatschappij. De bewoners daarvan noemden zich 'ka bouters', een naam die voortkwam uit de vergelijking van de nieuwe staat met een paddenstoel, "die zich voedt met de rottende boom van de oude maatschappij en zo zelf een nieuwe maatschappij vormt 28

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 30