woordvoerder, aan de landelijke pers werd voorgesteld. Hij had sinds de oprichting al veel positieve reacties uit het gehele land ontvangen. Er was zelfs een jongerenafde ling opgericht die al 24 leden telde. Het aanblijven van Stam en Zonneveld in de Castricumse gemeenteraad lokte veel kritiek uit, zowel van raadsleden als van de overige leden van de Boerenpartij in Castricum. Stam bleef niettemin namens Progressief Rechts vier jaar in de raad actief. Het was een politiek roerige periode, met veel gekrakeel over de woningbouw in het kader van het plan Molendijk. Vanaf zijn vestiging in Castricum in 1960 exploiteerde Stam een ingenieursbureau aan de Heereweg in Bakkum, gespecialiseerd in bouwzaken en hij vond zichzelf op dit gebied een van de weinige deskundigen in de gemeenteraad. Hij speelde dit ook uit, nam wat bouw zaken betreft intensief deel aan de discussies in de raad en maakte ook veelvuldig gebruik van het discussiefo rum 'prikkelpraat' in het Nieuwsblad voor Castricum en Omgeving. Stam riep niettemin de haat van Castricumse woningzoekenden over zich uit door zich te keren tegen het bouwbedrijf Biesterbos, wiens geplande, relatief goed kope (huur)woningen in Molendijk hij constructief slecht noemde. Stam werd verweten de belangen te dienen van de aannemers Flink en De Nijs. Een Comité woningzoe kenden in Castricum nam het op voor de minder draag krachtige woningzoekenden, trok partij voor Biesterbos en begon acties met de tekst 'geen Stamgezwam, meer woningen' en de uitgifte van schertsbladen. Stam zou Stam niet zijn geweest, als hij niet in de raad en in de krant hierover zijn verontwaardiging zou hebben uitgesproken, waarbij hij erop wees dat bepaalde pressiegroepen stel selmatig de bevolking en met name de woningzoekenden trachtten te misleiden door de onweerlegbare feiten te ver valsen. Stam bleef zich roeren wat betreft bouwzaken, het ter rein waarop hij deskundig was en waste de gemeenteraad en wethouders menigmaal ook de oren als het ging om procedurekwesties. Hij ventileerde ook regelmatig zijn kritiek op het Nieuwsblad voor Castricum en Omgeving wegens de zijns inziens slechte en niet objectieve verslag geving over politieke zaken en kwam daarmee in botsing met de toenmalige politieke verslaggever van het blad, Ad Bom. Deze zag zijn kans schoon om terug te slaan, toen Stam in februari 1970 in verband werd gebracht met de oprichting van een partij in het Amsterdamse café Schel- tema, onder de naam Amsterdamse Belangen Combinatie (ABC), waarbij hij in het wat merkwaardige gezelschap verkeerde van Arie Elpert (bekend als Haring Arie) en Robert Jasper Grootveld, de antirookmagiër. Van Willem Stam was inmiddels vrij algemeen bekend dat hij alco holische dranken niet schuwde - sommigen voerden zijn soms agressieve gedrag daarop terug - en Ad Bom haakte daarop in door over genoemde oprichtingsbijeenkomst te spreken als een borrelbijeenkomst. Dat ontlokte weer een felle reactie van Stam in de krant, waarin hij ontkende medeoprichter te zijn van ABC en sprak van insinuaties, waarbij men zich blijkbaar geen hu mor zonder alcohol kan voorstellen. Stams ambities om te komen tot een landelijke politieke partij lijken in deze periode wel definitief gesneuveld en dus moest hij zich beperken tot de plaatselijke politiek. In november 1970 maakte Stam, inmiddels zitting heb bende in de raad namens Castricums Belang, vrij plotse ling bekend de gemeenteraad te zullen verlaten, ook weer door een conflict met collega-politici, maar bovendien omdat hij zijn raadswerk niet langer kon combineren met zijn vak van constructie-ingenieur en het schrijven van een column in het landelijk dagblad De Telegraaf. De plaatselijke krant noemt het aftreden van deze 'vechter tot het bittere eind' opzienbarend. Toch zien we hem weer terug in de gemeenteraad namens Castricums Belang in de periode 1972-1974. Stam was getrouwd en zijn gezin telde twee kinderen. Hij moet een druk bestaan hebben gehad, want behalve zijn ingenieursbureau exploiteerde hij aan de Heereweg nog het Ruitercentrum Bakkum, in samenwerking met de al daar gevestigde familie Brasser. Citeren we tot slot uit het reeds aangehaalde artikel van Hofland over Willem Stam: Hij woonde in Castricum, reed in een grote Amerikaan, en stoorde zich niet aan de maximum snelheid. Een keer in de week gingen we lun chen in Dorrius, toen nog vlakbij het Spui. Op een van die zittingen vertelde hij mij dat als hij weer eens diep onte vreden was met de maatschappij, hij zijn paard zadelde en door de duinen van Castricum galoppeerde. Dat bracht zijn ziel tot rust. In 1975 emigreerde Stam naar Spanje, waar het niet al te goed met hem is gegaan. Hij overleed daar omstreeks 1977 aan een leverkwaal. Wim Hespe 7. De raadsperiode van september 1970 tot september 1974 (17 raadszetels) De verkiezingen worden gehouden op 3 juni 1970. Er doen 9 partijen aan mee. Nieuwkomers zijn Christelijk Constructief Castricum (CCC), zijnde een samenbunde ling van de drie christelijke partijen KVP, ARP en CHU, verder Progressief Beleid 70- 74 (uitgetredenen uit PvdA en PPR), Politieke Partij Radicalen (PPR), Democraten 66 (D66), Lijst Steeman (Kabouters) en de Lijst A. Zonne- 26 veld (uitgetreden uit de Boeren Partij). Beide laatste par tijen behaalden geen zetels. De Boeren Partij (BP) deed niet meer mee aan de verkiezingen. De CCC behaalt 5 zetels, CB en de VVD elk 3, PB70-74 en de PvdA elk 2 en D66 en de PPR elk 1 zetel. Het aantal kies gerechtigden is 11.970. Er worden 7868 stemmen uitgebracht. De beëdiging van de raadsleden is op 1 september 1970.

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 28