Boxtel is geboren en getogen in Brabant, is dan reeds tien jaar werkzaam als wethouder in de gemeente Breda en wordt als een bekwaam bestuurder gekwalifi ceerd. Hij komt naar Castricum in een periode van toenemende politieke spanningen en bestuur lijke vernieuwingen. Er zijn volop vragen over het toekom stige inwonertal van Castricum, de wegenstructuur, winkelcen tra en andere voorzieningen. De inwoners willen 'inspraak', een tot dan toe nieuw begrip. Bijna overenthousiast slaat de nieuwe burgemeester de hand aan de ploeg. Zijn retorische gaven zijn groot en de raadsvergaderingen duren tot diep in de nacht, maar ondanks alle politieke problemen wordt er veel gepresteerd. Met zijn inzet voor de oprich ting van de carnavalsvereniging 'de Windtrappers' heeft hij zijn zuidelijke afkomst niet verloochend. Vanaf 1970 wordt in Castricum carnaval gevierd onder de naam 'Pieperduin'. Burgemeester W.C.A.M. van Boxtel. Willem Stam De in 1959 door Hendrik Koekoek opgerichte Boerenpar tij boekte bij de Provinciale Verkiezingen in 1966 onver wacht succes met het behalen van 44 zetels, wat vertaald naar de verkiezingen voor de Tweede Kamer 10 zetels zou hebben opgeleverd. Dit succes zette zich in hetzelfde jaar voort ook in Castricum bij de gemeenteraadsverkiezingen, waar in de raad namens de Boerenpartij twee raadsleden zitting kregen. Dit waren de tuinder Arie Zonneveld en ir. Willem Stam. Op Willem Stam, die in de periode 1966 tot 1974 met onderbrekingen deel van de raad uitmaakte, gaan we hier wat nader in, omdat hij zich in die periode ontpopte als een van de meest opmerkelijke, kleurrijke, maar ook controversiële Castricumse politici. De in 1922 in Wormerveer geboren Willem Stam komt naar voren als iemand die moeilijk zijn politieke draai kon vinden, want voor zijn toetreden in 1965 tot de Boerenpar tij had hij al het hele politieke spectrum, van uiterst links naar rechts, doorlopen. In de oorlogsperiode was hij aan gesloten bij de communistische illegaliteit. Na de oorlog werd hij als Delfts student voorzitter van de Progressief Democratische Studentenvereniging, vervolgens was hij lid van de PvdA, tot hij in 1956 toetrad tot de VVD. Willem Stam was bevriend met de journalist Henk Hofland, die in een radiorubriek in februari 2008 herinne ringen aan zijn vriend ophaalde en hem daarbij karakteriseerde als iemand 'met een diepe weerzin tegen alles wat zich als gezag aandiendeStam begreep al snel de politieke betekenis van publi citeit en zette in tegenstelling tot veel politici zijn ideeën met betrekking tot de politiek en de Boerenpartij in 1966 duidelijk op schrift in een boekje 'De Boerenpartij, een politieke verken ning', met een voorwoord geschreven door Hendrik Koekoek. Hij kritiseerde daarin het partijstelsel in Nederland en Raadslid ir. W. Stam. richtte zijn blik op de toekomst met de Boerenpartij als kiem van een nieuwe politieke ontwikkeling. Stam had zijn gedachten nog nauwelijks op schrift gesteld - zijn boekje lag in mei 1966 in de boekhandel - of hij raakte betrokken bij een crisis in de Boerenpartij. Het du bieuze oorlogsverleden van leden van de partij vond Stam onacceptabel. In een artikel in het Dagblad Kennemerland in september 1966 trok hij fel van leer tegen Koekoek en karakteriseerde hem als een clown en een onbenullige figuur. Dat het langzamerhand niet goed zat met de ver houding tussen Stam, die als ideoloog van de Boerenpartij werd gezien en boer Koekoek, blijkt uit een kort citaat uit de hiervoor genoemde column van Henk Hofland: "Stam was ontevreden over de prestaties van Koekoek. Hij stelde mij voor bij hem op huisbezoek te gaan. Graag. We reden naar de boerderij in Bennekom. Op het erf liepen een paar neerslachtige geiten. We werden met wantrouwen begroet, kregen een kop koffie waarop het dikste vel zat dat ik ooit op een kop koffie heb gezien. Van het gesprek herinner ik mij niets. Kort daarop verliet Stam de partij. Leden van de Boerenpartij wisten na een 'zuivering' door een politieke noodraad een voortzetting van de par tij te bewerkstelligen, wat Stam echter niet weerhield om samen met Arie Zon neveld in oktober 1966 uit de partij te treden. Daarbij maakte hij bekend zijn lidmaatschap van de Castricumse ge meenteraad te willen voortzetten na mens de op te richten partij Progressief Rechts. Hij refereerde hierbij aan de z.i. niet partijgebonden ideeën die hij had gepubliceerd. Stam had met deze nieuwe politieke partij duidelijk lande lijke ambities, wat blijkt uit de bijeen komst op 1 november 1966 in Hotel Polen te Amsterdam, waar het voorlo pig bestuur, met Stam als voorzitter en 25

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 27