Het gemeentebestuur van Castricum tussen twee fusies: de fusie met Bakkum in 1812 en de fusie met Limmen en Akersloot in 2002 3e deel: periode 1946 - 1974 met zeven keer een nieuwe gemeenteraad Het derde artikel over het gemeentebestuur van Cas tricum behandelt de periode 1946 tot 1974. In sep tember 1946 is na een periode van vijfjaar weer een nieuw gekozen gemeenteraad in functie. Tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt in 1941 de gemeente raad buiten spel gezet. De bevrijding heeft een einde gemaakt aan het bewind van opeenvolgende NSB- burgemeesters en maakt de weg vrij voor een voorlo pig gemeentebestuur met waarnemend burgemeester J.J. Nieuwenhuijsen aan het hoofd. Samen met loco burgemeester H. Nielen aan hen de taak om de eer ste maatregelen te nemen om de grote gevolgen van de oorlog voor Castricum te boven te komen. Deze taak wordt door de nieuwe burgemeester C.F. Smeets overgenomen. Zijn komst op 15 november 1945 wordt door de dorpsgenoten beschouwd als het begin van een nieuwe toekomst voor Castricum. Is aanwezig waar men hoort. Doch wij hebben leiding noodig; Op Uw komst wordt nu gebouwd. Onze toekomst en belangen, Worden aan U toevertrouwd. Castricum wil mede werken, Aan den opbouw van ons land. En herstellen de gemeente, Met U samen, hand in hand. Welkom hier, heer Burgemeester, Dat gij slagen moogt voorwaar. Met Gods hulp moet dat wezen, Wordt gij onzen Burgevaar! Inhuldiging van de nieuwe burgemeester Smeets op 15 november 1945 Er is een feestelijke ontvangst georganiseerd met verwelkoming door loco-burgemeester H. Nielen bij het kruispunt Van Oldenbarneveldweg - Zeeweg. Het programma bestaat verder uit een optocht met fanfare, padvinders, marechaussee etc. via de Van der Mijleweg, Bakkummerstraat, Vinkebaan, Ruiterweg en Torenstraat naar het gemeentehuis, een défilé van schoolkinderen, zanghulde door scholieren, ontvangst in de raadzaal door waarnemend burgemeester J.J. Nieuwenhuijsen, gevolgd door installatie en receptie. De krant noemt vrijdag 15 november een feest dag voor Castricum en spreekt de hoop uit dat de nieuwe burgemeester de gemeente tot grote bloei zal brengen. Als uiting van de gevoelens van de bevolking plaats de krant het volgende gedicht van zuster Bots: Welkom hier! Heer Burgemeester. Naar Uw komst is uitgezien, Want wij voelen ons als wezen En nog rommelig bovendien. Vijfjaar strijd, plus een voorspel, Van een paar jaar, ook daarbij. Brachten ons niets dan ellende, Twist en tweedracht, zij aan zij. De oorlog ging; de vrede strompelt, Nog op wank'len voeten voort. Maar de wil om goed te willen, Cornelius Franciscus Smeets wordt op 12 november 1903 in het Limburgse Posterholt geboren als zoon van Frans J.I. Smeets en Maria A.H.G. Ketels. Cornelius treedt in de sporen van zijn vader en doorloopt een carrière in het openbaar bestuur. Hij begint zijn loop baan als ambtenaar op de secretarie te Posterholt met ingang van 1 november 1921 tot 1924; daarna ver trekt hij naar Zuid-Holland, waar hij in 1926 wordt benoemd als eerste ambtenaar in Hazerswoude. In 1931 volgt zijn benoeming tot ambtenaar van de pro vinciale griffie in Noord-Holland in Haarlem. Op 12 oktober 1932 trouwt C.F. Smeets met de in Hazerswoude geboren Corne lia (Cor) Maria Koot. Uit hun huwelijk worden vier dochters geboren. Vanaf januari 1937 wordt hij gemeentesecretaris en -ont vanger van Assendelft. Op 41-jarige leeftijd solliciteert hij met succes naar het ambt van burgemeester van Castri cum, waar hij op 15 november 1945 wordt geïnstalleerd. Hij neemt zijn intrek in de burge meesterswoning aan de Stati onsweg, waar hij tot zijn pen sionering op 1 december 1968 zal blijven wonen. Cornelius F. Smeets was van 1945 tot zijn pensionering in 1968 burgemeester van Castricum. 17

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 19