zoals molengeld, paalgeld en pachtgarst. In een van de oudst bewaard gebleven jaarrekeningen vinden we Claas Lourisz Stuifbergen als huurder van een stuk land van het Burgerweeshuis voor een periode van vijfjaar (1708- 1713). Deze Claas is de stamvader van de Castricumse fa milie Stuifbergen (zie 9e jaarboek, 1986). De opvolgende huurder in 1713 is zijn zoon Cornelis Claasz Stuifbergen. Eeuwenlang zijn de in dit artikel genoemde percelen in bezit gebleven van het Burgerweeshuis. Pas in de negen tiende eeuw, op 5 maart 1810, wordt een aantal percelen te Bakkum en Castricum verkocht door Jacob Laarman, als gemachtigde van de regenten van het Burgerweeshuis van Amsterdam. Voor de Schepenen van Bakkum, Simon Duinmeijer en Arie Admiraal, wordt slechts een perceel verkocht. Het betreft een stukje zaadland, genaamd 'Het Weezenkroft- je', groot 450 roeden en belend ten noorden Pieter Krijter en ten westen de Heereweg, dat wordt verkocht aan Anna Jacoba Isabella Weldijk, wonende in Gouda. Uit de regis ters van het kadaster blijkt dit perceel te liggen in sectie A, nr. 206 (zie aankoop in 1517). Nog onduidelijk is wanneer de overige percelen in Bakkum werden verkocht. De percelen gelegen in Castricum worden verkocht door het Burgerweeshuis en gepasseerd voor de Schepenen van Castricum: Jan Glorie en Albert Maartensz Knaap. Het betreft voor het merendeel de percelen die door het Karthuizerklooster in de late middeleeuwen zijn verwor ven. Hierop zijn enkele uitzonderingen. Zo wordt in 1810 een akker of stukje bosland verkocht ter grootte van 155 roeden (0,18 ha), genaamd 'Bloemweer', gelegen aan de noordzijde van de Kramersweg (kad. sectie B, nr. 356). Dit perceel kunnen we niet terugvoeren tot de percelen die zijn aangekocht door het Karthuizerklooster. Dat geldt ook voor het perceel dat door het Burgerweeshuis in 1810 wordt verkocht aan Dirk Nanne. Het betreft een stuk wei land genaamd 'Vier akkers van Pieter Schuijt', ter grootte van circa 1 hectare, belend de 'Heerenweg' ten westen en de watering ten noorden. Ditzelfde perceel wordt door de 70-jarige Dirk Nanne aan een van zijn zoons verkocht als een perceel bouwland genaamd 'Bij de halve Appel', kad. sectie B, nr. 252. Dit perceel ligt ten noorden van de Rui- terweg - Vinkebaan, ongeveer ter hoogte van de spoorlijn. Het perceel weiland 'De vernagelde Ven' gelegen aan de Koogdijk te Castricum, dat in 1520 door de Karthuizers werd gekocht, wordt niet verkocht in 1810 door het Burgerwees huis. Dit kan betekenen dat het perceel bij een andere ge legenheid is verkocht. In ieder geval was Cornelis Engelsz Schrama eigenaar in 1826, want in dat jaar verkoopt hij 'De Vernagelde Ven' aan aannemer-metselaar Fulps Ranke. Opmerkelijk is wel dat de veldnamen die in de late mid deleeuwen bij de aankoop worden genoemd, nog tot in de vorige eeuw zijn gebruikt. Rino Zonneveld Simon Zuurbier Bronnen: Archief Burgerweeshuis, Stadsarchief Amsterdam; Bessem, R., Oorkondenboek van het Karthuizerklooster St.-Andries-ter-Zali- ger-Haven bij Amsterdam (1352) 1392- 1579 (1583), Amsterdam 1997; Melker, B.R. de, Structuur en genese van het Liber Benefactorum van het Kartui zerklooster bij Amsterdam, Jaarboek Am- stelodamum 81 (1989); Regionaal Archief Alkmaar, Oud-Rechte lijke en Notariële Archieven Castricum; Vink, Ester, Het Huis Kronenburg in Cas tricum, Rapport in opdracht van de Werk groep Oud-Castricum, Amsterdam 2003. Kaartje van omstreeks 1594 met bezittingen van het Burgerweeshuis te Castricum. Hierop zijn ingetekend, linksboven de Schoenmakerswerf; rechts, van boven naar beneden: het Amsterdammerweidje, de Weere en de Wolversven. Het kaartje is getekend door Pieter Bruin en laat Castricum zien met de oude dorpskerk en kasteel Cronenburg. In de omgeving van de later zo geheten boerderij Albert's Hoeve staat een watermolen (Archief Burgerweeshuis, Stadsarchief Amsterdam). ,^4glAU-V. 16 at*!**- N.,.x

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 18