Kaartje uit 1879 met daarin aangegeven het perceel 'De Vernagelde Ven'. land van de overleden Willem van Rijdwijck (baljuw van Egmond) en van Aecht Pouwels, aan de oostzijde land van Jan Dircz., aan de zuidzijde land van het Oude Begijnhof te Alkmaar en aan de westkant ligt de Brakersweg. Dit perceel wordt bij de verkoop door het Burgerweeshuis in 1810 genoemd 'Griete Gerbrandsven'. Volgens het latere kadaster is het Castricumse perceel gelegen in sectie C, nr. 90 met een grootte van 2,10 ha; het aangrenzende deel gelegen in Limmen met dezelfde naam heeft een grootte van 1,39 ha. 1520 (juli 14), oorkonde nr. 64 7 De schout van Castricum, Jan Claesz., oorkondt dat Jacob Gijsbertsz. ten overstaan van schepenen van Castricum de helft van het weiland 'die Vernagelden Vennen' verkocht heeft aan het Karthuizerklooster. Jacob verkoopt het halve weiland. Aan de noordzijde van het hele weiland ligt de Lijmmer Weijst made, aan de oostzijde het land van Cornelis Sijmon Woutersz., aan de zuidzijde land van Dijrijck Claesz. uit de Koog en aan het westeinde ligt land van de Regulieren uit Beverwijk. Regulieren zijn leden van een kloosterorde. Betrokken als getuigen zijn de buren en schepenen Ael- bert Jansz. en Pieter Willemsz. Een fragment uit de oorkondetekst luidt: udie gherechte helliffte van een weijde lants gheheeten die Vernagelden Vennen, ghelegen bijnnen den banne van Castrijcom Naamsverklaring van De Vernagelde Ven: Vernagelen, vemachelen, vernaggelen betekent in het Middelneder lands beetnemen of verneuken. In Limmen: 1429 (25 april), oorkonde nr. 276 De schout van Limmen, Wouter Baertsz., oorkondt dat Bartholomeus, Klaas en Reinier Laurensz. ten overstaan van drie getuigen het land 'Die Hemme' aan de noordzijde van de Zanddijk verkocht hebben aan Aris Pietersz. Deze oorkonde is interessant vanwege de nog steeds be kende veldnaam 'De HemDe eigenaren van de belen dende percelen zijn ten westen de abt van Egmond, ten oosten Gherut Woutersz. en ten noorden Martijn Walichsz. 1453 (6 maart), oorkonde nr. 424 Schepenen van Amsterdam oorkonden dat Dirk Dirksz. zijn helft van het land dat hij gemeenschappelijk met Mar griet van Yperen bezit aan de Zanddijk te Limmen, ver koopt aan Catharina, weduwe van Tiemen de zeepzieder. Het belendende perceel ten westen is eigendom van de abt van Egmond en ten oosten van Stephaen Aerntsz. De veld naam van het verkochte perceel wordt helaas niet vermeld. Kaartje uit 1879 met de omgeving van de Zanddijk met De Hemme. 1475 (december 26), oorkonde nr. 543 Schepenen van Haarlem oorkonden dat Elisabeth An- driesdr. van Yperen haar helft van het land aan de Zand dijk te Limmen dat zij gemeenschappelijk met het Kart huizerklooster bezit, overdraagt aan haar zuster Margriet. In 1453 komen we ook al Margriet van Yperen tegen. 1476 (januari 6), oorkonde nr. 544 De schout van Limmen, Jacop Jansz, oorkondt dat Ma- rietje van Yperen ten overstaan van schepenen van Lim men haar helft van het weiland aan de Zanddijk dat zij gemeenschappelijk met het Karthuizerklooster bezit, ver kocht heeft aan het klooster. Marietje heeft een voogd genaamd Steffen Aernts. Het land aan de west- en noordzijde behoort toe aan de abt van Egmond en het oosteinde aan Jan Dircsz. tAlcmair. De zuidzijde grenst aan de Zanddijk. Einde aan het bezit van het Burgerweeshuis Na de opheffing van het Karthuizerklooster in 1579 ko men alle goederen in bezit van het Burgerweeshuis van Amsterdam. De weilanden in Bakkum en Castricum wor den verpacht. In het archief van het Burgerweeshuis vin den we nog de jaarrekeningen, waarin de huurinkomsten van de verschillende landerijen te Castricum zijn geadmi nistreerd. Daarin staan ook de uitgaven van het Burger weeshuis aan verschillende plaatselijke grondbelastingen, 15

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 17