4 roneiï Kaart uit 1822 met op de hoek Dorpsstraat-Cieweg het Amsterdammerweidje. Kaartje uit 1879 met de Schoenmakerswerf aan de Doodweg. 1432 (24juli), oorkonde nr. 302 De schout van Castricum, Symon Claesz., oorkondt dat oude Hendrik, heer van Kronenburg en Loenen, ten over staan van getuigen de landen Die Weyrn en Wolver Ven te Castricum overgedragen heeft aan het Kartuizerklooster. 1466 (5februari), oorkonde nr. 507 De schout van Castricum, Claes Symonsz., oorkondt dat Wigger Jansz. ten overstaan van getuigen 4 hond land ver kocht heeft aan het Karthuizerklooster (een hond is gelijk aan 1/6 morgen= 0,16 ha). Het stuk land waar het om gaat wordt als volgt beschreven: Een stuk land met de halve sloot. Willam en Rembrant (of Rembout) hebben gemeten dat het vier hond lants (ca. 0,64 ha) is. Belendingen zijn onder andere het land van de zusters van Sint Michiels te Haarlem en aan de noordzijde de Laghe Wech. Interessant is dat er in 1466 in Castricum een Laghe Wech is geweest. Deze naam komt ook voor op de kaart van de Heerlijkheid van Castricum van Rollerus uit 1737. Bij de verkoop van de bezittingen in 1810 blijkt een per ceel weiland ter grootte van ca. 1 ha, geheten de Schoen makerswerf, tot het bezit te behoren van het Burgerwees huis. De Schoenmakerswerf ligt aan de Doodweg in sectie B, nr. 520. De Doodweg werd in de 19e eeuw ook Achter weg genoemd. Mogelijk dat eerder de naam Lage weg ook voor dit deel van de weg werd gebruikt. 1481 (oktober 19), oorkonde nr. 560 De schout van Castricum, Claes Symonsz, oorkondt dat Dirk Dirksz. ten overstaan van buren een weiland ver kocht heeft aan het Karthuizerklooster. Dirk Dirksz naam komt ook voor in de oorkonde van 1453. Het verkochte weiland ligt met de noordzijde aan de Cieweg, de oostzijde is land van Rembrant Pouwelszoen en het land aan de westkant is van Katherij Aerntsdochter. De buren heten Dirck Peterszoen en Peter Aerntsz. 14 Een fragment: daer lenden van sijn an die noertzijde die Zijwech, an die oestzijde Rembrant Pouwelszoen, aen die westzi Katherij Aerntsdochter. Dit perceel wordt bij de verkoop in 1810 genoemd 'het Amsterdammerweidje' en ligt langs de Cieweg grenzend aan de Dorpsstraat, (sectie B, nrs. 384, 385). 1504 (augustus 11), oorkonde nr. 615 De schout van Castricum en Limmen, Jan Claesz., oor kondt dat Pieter Mathijsz. ten overstaan van schepenen van Castricum en schepenen van Limmen weiland ver kocht heeft aan het Karthuizerklooster. Pieter Mathijsz. woont op dat moment in de Nupoert (is mogelijk te Alkmaar). Het gaat om een perceel weiland waarvan 8'A gers in Cas tricum ligt en 4 gers in Limmen. Aan de noordkant lag Kaartje uit 1879 met daarin aangegeven Grietje Gerbrandsven.

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 16