Kasteel Kronenburg te Utrecht (ets uit 1710 door Jacob Schijnvoet naar een prent van Roeland Roghman). Ridder Hendrik de Oude, heer van Kronenburg en Loenen, gehuwd met Catharina van de Leek, was be leend met het huis te Castricum, dat in 1441 voor het eerst in oude akten Kronenburg wordt genoemd. In 1327 was de ambachtsheerlijkheid Castricum in be zit gekomen van het geslacht Van Polanen en Van de Leek. Op 8 september van dat jaar beleende Willem, graaf van Holland, Jan van Polanen, 'onzen trouwen knape', onder andere met het ambacht van Castricum. Het Huis te Castricum wordt in deze grafelijke leen- akte niet afzonderlijk genoemd. De bewoners van dit Huis moeten niet gezocht worden in de kringen van de directe leenmannen van de graven van Holland, maar onder de achterleenmannen, en dat betekende in de veertiende en vijftiende eeuw de leenmannen van het geslacht Van Polanen en Van de Leek. Uit een akte van 6 mei 1440 blijkt dat Henrick de Oude, heer van Kronenburg en van Loenen te Utrecht, getrouwd met Catharina van de Leek, al zijn land en het huis gelegen te Castricum, dat hij in leen hield van Jan van de Leek, overdroeg aan Jan van de Leek, zijn 'lieve zwager'. IJsbrand woont in Egmond. Het eerste perceel is een wei land genaamd Packenweide. Aan de westzijde ligt land van de prelaat van Egmond, aan de noordzijde van de weduwe van Simon Jansz., aan de oostzijde van Corne- lis Gherritsz en aan de zuidzijde van Cornelis Claesz. van Alcmaer. Het tweede perceel is omgeven door het land van Aelbert Dijrick Gherijtsz. aan de noordzijde, een boomgaard van Claes Florijsz. aan de oostzijde, het land van de weduwe Hijllegont Mijes Sijmonsz. aan de zuidzijde en in het wes ten grenzend aan de Heereweg. Als schepenen en buren van Bakkum worden genoemd Dijrick Pijetersz. Bijl en Michijel Gerrit Willemz. Dit tweede perceel is het land dat bij de verkoop door het Burgerweeshuis in 1810 bekend stond onder de naamWee- zenkroftje'. Het ligt aan de Heereweg (sectie A, nr. 206). In Castricum: 1432 (24juli), oorkonde nr. 301 Oude Hendrik, heer van Kronenburg en Loenen, ridder, verkoopt de landen Die Weyrn en Wolver Ven te Cas tricum aan het Karthuizerklooster, waarvoor hij en zijn vrouw Catharina van der Lek vrijwaring beloven. De Weere ligt ongeveer op de locatie C.F. Smeetslaan, Wa- lingstuin, Duyncroft, Toermalijnschool, (sectie C, nr. 40). De Wolversven ligt nog altijd zichtbaar aan de noordzijde van de Uitgeesterweg. De dijk aan de westzijde is de hui dige Kerkedijk, Molendijk. Op de plaats van het rietbos ligt nu het water oost van de Schippersweide. Volgens het kadaster is het gelegen in sectie C en opgesplitst in drie percelen nrs. 29 t/m 31 Kaart van de Oosterbuurt van omstreeks 1900 met de ligging van de Weere en de Wolversven. 13

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 15