of op- of aanmerkingen te leveren. Aan de voorbereiding van de omschakeling naar dit nieuwe programma werd hard gewerkt. Sinds de invoering van de beeldbank zijn er al veel tekstuele aanvullingen en aanpassingen gedaan en konden vele huisnummers worden toegevoegd. In april is er een presentatie van oude foto's en films ge geven voor de ouderensociëteit van de Stichting Welzijn Castricum. van Vogelenzang, het Krengenbosch, de Buitendijksweid, de Maer- of Korendijk en de Schulpvaart zijn enkele door burgemeester en wethouders op 18 augustus 2009 op een voorlopige lijst geplaatste monumenten. Tot afronding van de procedure is het nog steeds niet gekomen. Naar aanleiding van plannen van het Hoogheemraadschap voor de realisering van een waterberging nabij de Schulp vaart heeft de raad bijzondere aandacht gevraagd voor het tegengaan van aantasting van dat gebied. Verder is onder andere geadviseerd aan burgemeester en wethouders over het aanbrengen van verbeterin gen in de subsidieverordening gemeentelijke mo numenten. Het college heeft nog niet gereageerd op de uitgebrachte adviezen. Kennismakingsbezoek van het nieuwe college aan Oud-Castricum. Taakgroep archeologie en cultuurbehoud In februari werd de ligging van de Castricummer sluis ver kend. Deze zou volgens oude geschriften hebben gelegen op de plek waar de Hendriksloot uitmondt in de Oude Rijn bij de Limmerkoog. Geschonken werd een gaaf oud potje (Late Middeleeuwen), waarin timmerman De Nijs zijn spijkers be waarde. In mei plaatste de provincie Noord-Holland de ter reinen 'Geest van Heemstede' te Castricum en 'Hendriksloot' te Uitgeest op de provinciale monumentenlijst. Voor deze ter reinen zijn afspraken gemaakt voor duurzaam beheer, zodat duizenden jaren oude sporen van nederzettingen beschermd worden. Eind mei werd een oude kan geschonken, mogelijk van Portugese herkomst uit de 15e eeuw. Deze vondst werd gedaan op een perceel nabij de Hoogevoort. In juli zag een concept-beleidsnota archeologie het licht. De nota is gemaakt door Vestigia BV in opdracht van de gemeente Castricum. In december was er een inloopavond over de nota, waarna een inspraakprocedure werd gestart. Op 6 oktober werden er bij De Boogaert twee skeletten uit de 2e of 3e eeuw na Chr. gevonden door archeologiebedrijf Hol- landia. Behalve deze skeletten werd er ook aardewerk, een wa terput en de resten van een paard aangetroffen. De Werkgroep Oer-IJ was daarbij aanwezig. In december werd bekend dat er in 2008 een Romeins beeldje van de godin Victoria is gevon den bij de geest van Heemstede. Verder zijn er vergaderingen van de Werkgroep Oer-IJ en lezingen bezocht. Ook werd de gemeente regelmatig geïnformeerd over grondverstoringen waar bodemvondsten te verwachten zouden zijn. De werkgroep is vertegenwoordigd in de monumentenraad. De raad heeft de advisering afgerond over monumentwaar dige terreinen en objecten. Het Koningskanaal, het meertje 118 bezoeken gebracht aan archieven in Haarlem, Den Haag en andere plaatsen. Het werk in het ar chief Alkmaar betreft vooral het digitaal invoeren van de gegevens uit de oud-rechterlijke archieven van Castricum uit de periode van voor 1811het maken van een index op de Castricumse bevolkingsregisters en het opsporen van gegevens betreffende de geschiedenis en stamboom van Castricumse families, dan wel betreffende onderwerpen die in het jaarboek worden gepubliceerd. In het afgelopen jaar kwam de index over de periode 1890-1900 gereed. Het zwaartepunt van het familieonder- Niek Kaan en Piet Stuifbergen tijdens de presentatie van het 33e Jaarboek. I

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 120