Toekomst Aan de Victoria van Castricum kan in de toekomst nog veel onderzoek worden gedaan. Onderzoeksvragen zijn bijvoorbeeld: Op welke van de in het buitenland gevonden Victoria-beeldjes lijkt dat van Castricum het meest? Kan uit vergelijking daarmee een nauwkeuriger datering vol gen? Hoe is het beeldje vervaardigd? Van welk materiaal is het gemaakt? Is de herkomst van het gebruikte metaal na te gaan? Is het wel eens hersteld? Hoe dan ook: het Victoria-beeldje zal straks een promi nente plek krijgen in het nieuwe Archeologische Infor matiecentrum, dat de provincie Noord-Holland nabij het station van Castricum ontwikkelt. Een plek die een godin waardig is. Inderdaad een prachtig signaal: Godin Victoria is terug op aarde, in Castricum. Zij is neergedaald in de lokale archeologie. Met evenveel gratie als opzien. Hoe klein ze ook is. Hans van Weenen Bronnen: Durham, E., Persoonlijke communicatie, 17 mei 2011. Elzinga, G., 'Romeinse bronzen beeldjes in het Fries Museum', de Vrije Fries. LXVII, 1987. Hermsen, I., 'De Victoria van Colmschate-Skibaan: een Romeins godenbeeldje als bouwoffer', In: Over ijssels Erfgoed. Archeologische en Bouwhistorische Kroniek 2003. Hölscher, T., 'Victoria Romana', Mainz, 1967. Lendering, J. en Bosman, A., 'De rand van het Rijk. De Romeinen en de Lage Landen', Amsterdam 2010. Lith, S.M.E. van, 'Een bronzen beeldje van Hercules bibax uit Velsen', Westerheem, 32, 1983. Menzel, H., 'Die römische Bronzen aus Deutsch- land', Band III, Bonn, 1986. Peters, W.J.T., 'De Victoria van Wychen', In: Herme- neus 36 (1965). Roo, H.C. de, 'De bodemgesteldheid van Noord- Kennemerland', Stichting voor Bodemkartering, Wa- geningen, 1953. Villefosse, A.H. de, 'Petite Victoire en bronze décou- verte dans les environs d'Alais (Gard)', In: Comptes- rendus des séances de l'Académie des inscriptions et Belles-Lettres, 58e année, N. 6, 1914. Vogt, S., 'Siegesgöttin in Kaisers Diensten. Die Victoria von Fossombrone'. Staatliche Museen Kassei, 2004. Weenen, R.D. van, 'Inheems-Romeinse bewoning in het mondingsgebied van het Oer-IJ', afstudeerscriptie Vrije Universiteit, Amsterdam, 2005. Zadoks-Josephus Jitta, A.N., Peters, W.J.T., en Es, W.A. van: 'Roman bronze statuettes from The Nether lands II. Statuettes found South of the Limes', 1969. Zadoks-Josephus Jitta, A.N., 'Romeinse bronzen beeldjes uit Nederland', De Romeinen in België en Nederland, Hermeneus, Tijdschrift voor antieke cul tuur, nr. 52, 2, Den Haag, 1980.

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 11