zijn voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor de Gemeenteraad. In totaal zijn er in Castricum 478 kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer. Van hen zijn er 472 die ook voor de Provinciale Staten kiesgerechtigd zijn. De zes personen die niet mogen stemmen voor de Staten, zijn buiten de provincie Noord-Holland geboren en wonen hier nog niet lang genoeg. In totaal zijn er 365 kiesgerechtigd voor de gemeenteraad, dus 113 inwoners voldoen niet aan de voorwaarden die gelden voor de ge meenteraad (te laag inkomen en/of te hoge woonlasten). De huisnummers in de kiezerslijst worden niet per straat gegeven, maar er wordt een doorlopend volgnummer ge hanteerd voor alle huizen binnen de gemeente; het hoog ste huisnummer in de kiezerslijst is 536. 9 april 1910 De Gezondheidscommissie, gevestigd te Beverwijk, dringt in een brief aan het gemeentebestuur aan op het ne men van maatregelen vanwege de bedreiging van de cho- lera-epidemie. Dit betreft dan het scheppen van gelegen heid tot afzondering en verpleging van cholerapatiënten. In een schrijven van 9 november 1910 van het Provinciaal Bestuur blijkt deze gelegenheid in Castricum nog steeds niet beschikbaar te zijn en wordt het gemeentebestuur verzocht om deze voorziening te treffen. Hierop reageert de burgemeester met verwijzing naar de plannen voor de stichting van een nieuw armenhuis en het overleg dat ge voerd is met het Algemeen Armbestuur. Daarbij is gespro ken over de mogelijkheid om bij de bouw ook te zorgen voor een gelegenheid tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, vooral choleragevallen. De burgemeester meldt dat hiermee in het ontwerp van het armenhuis rekening is gehouden en er twee afzonderlijke kamers bestemd worden, welke binnenshuis geen verbin ding hebben: een kamer voor de zieken en een voor de verpleging. 15 april 1910 Burgemeester en wethouders hebben gesproken met de burgemeester van Beverwijk over een mogelijke levering van steenkolengas aan de gemeente Castricum. De begro ting van de directeur van de gasfabriek te Beverwijk voor levering van gas omvat perstoestellen, een persleiding van Beverwijk naar Castricum met een lengte van 9000 m, een gashouder te Castricum met een inhoud van 1000 m3 en een regulateurgebouwtje met dienstwoning. De totale kosten worden geraamd op 80.000,-. Dit bedrag wordt dusdanig hoog bevonden dat hierop niet wordt ingegaan. 4 april 1910 Raadslid Jan Schuijt is overleden, waardoor een nieuwe vacature in de raad is ontstaan. 3 juni 1910 De Bouw- en Exploitatieonderneming te Utrecht is door de gemeente Castricum gevraagd een onderzoek uit te voeren of de gasfabriek in onze gemeente redenen van bestaan zou hebben, en als dat zo is, of de gemeente als eigenaar van de te bouwen fabriek deze dan in pacht zou kunnen afstaan onder nader overeen te komen voorwaarden. Als resultaat van het onderzoek schrijft genoemde onderneming dat een steenkolengasfabriek bestaansredenen zou hebben. Jacob Kuijs Pzn. neemt ontslag als raadslid. 27 juli 1910 De nieuwe raadsleden Petrus Kuijs Pzn en Theodorus Dijkman worden geïnstalleerd. Door het overlijden op 17 juli van het raadslid Pieter Duijn is er een nieuwe vacature ontstaan. 16 augustus 1910 De commissaris van de Koningin komt op bezoek. Hij zal onder andere de onderwijzerswoning bekijken bij het oude raadhuis. 25 augustus 1910 Het raadhuis behoeft buitengewoon herstel. De vraag wordt opgeworpen of het niet gewenst zou zijn om het geheel te vernieuwen. De commissaris van de Koningin heeft geadviseerd om een gemeentesecretaris aan te stellen om daarmee de bur gemeester te ontlasten, die ook nog de taak van gemeente secretaris heeft. Zijn advies wordt pas per 1 januari 1914 opgevolgd. 21 september 1910 De raad besluit om een nieuw raadhuis met onderwij zerswoning te laten bouwen (kosten 10.000,-). Ook de bouw van een nieuw Armenhuis aan de Overtoom (kosten 7.000,-) en de aanleg van straatverlichting (kosten 1.000,-) worden goedgekeurd. 14 oktober 1910 Het Provinciaal Geneeskundig Gesticht Duinenbosch vraagt vergunning tot uitbreiding van de machinale inrich ting door het plaatsen van een horizontale stoommachine met dynamo voor de opwekking van elektrische energie. 5 november 1910 De hoofdonderwijzer aan de Openbare Lagere School te Bakkum, de heer H.A. Nijsen, verzoekt met meerde re argumenten hetzelfde salaris te mogen ontvangen als het hoofd der Openbare Lagere School te Castricum dat ƒ1.125,- per jaar bedraagt. 16 november 1910 Het nieuwe raadslid Pieter Twisk wordt geïnstalleerd. Een plaatselijke verordening wordt vastgesteld: herbergen, logementen en dergelijke voor het publiek openstaande plaatsen moeten gesloten zijn en blijven van 22.00 uur 's avonds tot 06.00 uur 's morgens; het is verboden met woonwagens te staan op of langs openbare wegen, paden en pleinen. 26 november 1910 De Kennemer Electriciteit-Maatschappij, gevestigd te Bloemendaal, heeft plannen tot het ontwerp van een elek trische stroomlevering aan Beverwijk, Heemskerk, Uit geest, Akersloot, Castricum, Limmen, Heiloo en Alkmaar en informeert naar de gegevens over de plaatselijke be volking. 115

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 117