Castricum - Honderd jaar geleden Het jaar 1910 is een belangrijk jaar in de geschiede nis van Castricum: de bouw van een nieuw raadhuis en armenhuis wordt aanbesteed en rond dit jaar gaat ook de bouw van de r.-k. kerk St. Pancratius en van hotel De Rustende Jager van start. Verschillende activiteiten worden in 1910 ontplooid om steenkolengas in Castricum te gaan produceren, dan wel door de gemeente Beverwijk te laten leveren. De gebeurtenissen in Castricum van honderd jaar geleden zijn vooral ontleend aan de gemeenteraads- notulen, de inkomende en uitgaande stukken van de gemeente Castricum, de provinciale bladen, de bur gerlijke standregisters etc. 1 januari 1910 Het gemeentebestuur bestaat op 1 januari 1910 uit burge meester Johannes Mooij, de wethouders Jacob Pzn. Kuijs en Piet J. Valkering. De raadsleden zijn Jan Schuijt, Jo seph Goes, Johan Hogenstijn, Pieter Duijn en Gerrit Pzn. Kuijs. De gemeenteontvanger is Bernardus Res. In de ge meente zijn 478 personen kiesgerechtigd. Op 1 januari 1910 telt Castricum 2813 inwoners. Dit aan tal is op 31 december in datzelfde jaar toegenomen tot 3267. Deze enorme toename komt vooral door het ves tigingsoverschot dat ingeluid is door de ingebruikname van Duin en Bosch. In het jaar 1910 vestigen zich in onze gemeente 668 personen, terwijl er 253 naar elders vertrek ken. Er worden in dat jaar 112 kinderen geboren, er over lijden 73 inwoners en er worden 14 huwelijken gesloten. 19 januari 1910 De commandant der Stelling van Amsterdam doet in een brief aan de burgemeester met het predicaat 'zeer geheim' opnieuw een beroep om personen voor te dragen die bij mobilisatie als boodschapper voor de Stelling onder het bevel van de commandant zouden kunnen optreden. Eer der heeft de burgemeester meegedeeld dat er geen perso nen bekend zijn die dat zouden kunnen doen. De Bood schappendienst voor tijd van oorlog wordt van belang ge acht ook wat Castricum betreft. De personen mogen niet militie-, landweer- of reserveplichtig zijn. 22 januari 1910 Pieter Schotvanger Jacobszoon, van beroep bierhuishou der en wonende te Castricum, verzoekt vergunning voor de verkoop van sterke drank voor een lokaliteit waarin nu reeds verlof is voor de verkoop van alcoholhoudende dranken in De Harmonie gelegen aan de Kramersweg (nu Burg. Mooijstraat). In het huis wonen verder zijn echtge note Anna Bisschop en dienstbode Naatje de Reus. Op 15 februari daaraanvolgend krijgt Pieter Schotvanger deze vergunning. 114 Door het stijgend aantal inwoners is het maximum aantal van deze vergunningen door de gemeente verhoogd naar elf. Hiertegen komt bezwaar van de Inspectie van de Drankwet, omdat de grootte van de Castricumse bevolking volgens de wet dan een maximum van 9 vergunningen voorschrijft; de Inspectie gelast de eventueel verleende 10e en 11e vergun ning voor vernietiging voor te dragen. Vergunningen tot de verkoop van sterke drank zijn be perkt tot maximaal vijf in de Kerkbuurt: Rika van Ben- them (de Vriendschap), J.B. Koopman (De Rustende Ja ger), B. Wempe (hoek Dorpsstraat-Burg. Mooijstraat) en M. Olgers (Burg. Mooijstraat) P. Schotvanger (Burg. Mooijstraat) en vier in Bakkum: L. Burgering, Wub Joos- ten (nu hotel Borst), KI. Peijs en C. Castricum (De Goede Verwachting aan de Heereweg). Op de aanvraag van timmerman Dirk Tromp voor een vergunning voor de verkoop van sterke drank, wordt af wijzend beschikt, omdat het maximum is bereikt. Op 14 juli 1910 is het aantal vergunningen beneden het maxi mum gedaald en krijgt Tromp alsnog op 3 augustus 1910 een vergunning; hij woont aan de Rijksstraatweg met zijn echtgenote Aalje Eeltink. Ook Klaas Brantjes, kruidenier te Zuid-Bakkum, krijgt een vergunning. 20 maart 1910 De heer T.C. Bakker uit Den Helder gaat niet in op de voorwaarden van de gemeente Castricum voor het verkrij gen van een gasconcessie. Een plaatselijk comité, zich noemende 'Vereeniging van belanghebbenden tot het verkrijgen van beter licht in deze Gemeente', met onder andere als leden dokter IJ. Schoon- hofif, dominee A. van Poelgeest, J. Res. M. de Haas en H.A. Nijsen, richt een verzoek aan de gemeente om gas te gaan betrekken uit Beverwijk. Daarin wordt vermeld dat er spoed gewenst is met het oog op de aansluiting van kerk, pastorie enz. B&W hebben een onderhoud gehad met de commissaris der Koningin inzake een geldlening van ƒ7000,- voor de bouw van een nieuw Armenhuis. 20 maart 1910 In verband met de verkiezingen nodigt de burgemeester de inwoners uit die kiesgerechtigd zijn. Het zijn alleen de mannelijke inwoners die de leeftijd van 25 jaar hebben be reikt en over een bepaald inkomen (/"300,- per jaar) kunnen beschikken in relatie met de woonlasten; dit is vastgelegd in de Kieswet van 1896. Op 22 maart 1910 is een gedrukte kiezerslijst beschikbaar met in alfabetische volgorde de kiesgerechtigden van Castricum met daarin per kiesge rechtigde de familienaam, voornamen, geboorteplaats en datum, huisnummer en de aanduiding kiesgerechtigd te

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 116