De uitbreiding van de familie in Castrieum Pieter de Nijs (1831-1897), metselaar, wonende in War- menhuizen, vestigt zich in 1862 in Limmen, een jaar na zijn huwelijk met Trijntje Bakker. Daar worden zijn vier kinderen geboren. In 1872 gaat Pieter met zijn gezin in Castrieum wonen. Zijn twee zonen Jaap en Tijs zorgen voor een grote uitbreiding van de familie De Nijs in Cas trieum. Zoon Jaap (1866-1935) heeft een aannemersbedrijf aan de Overtoom en trouwt met Geertje Brakenhoff. Zij krij gen zes zonen die het geslacht De Nijs verder verbreiden: Gerrit, Thijs, Co, Jan, Niek en Arie. Het aannemersbedrijf wordt voortgezet door de zoons Gerrit en Jan: Gerrit, ge huwd met Maria Koot in een pand aan de Cieweg en Jan, gehuwd met Corrie Eijking in het bedrijfspand van zijn vader aan de Overtoom. Zoon Thijs, gehuwd met Anna Castrieum, neemt van zijn achterneef Tijs de Nijs een metselbedrijf]e in Warmenhuizen over; hieruit is het grote bouwbedrijf voortgekomen. Zoon Co, gehuwd met Alie Pronk, is broodbakker en woont later in Alkmaar; zoon Niek, gehuwd met Mien Tromp, is gemeenteontvanger van Castrieum en woont in de Pernéstraat en de jongste zoon Ad (Arie) werkt op kantoor Fochteloo van het PWN en woont in de Geelvinckstraat. De andere zoon van Pieter de Nijs en Trijntje Bakker is Thijs 1867-1922). Thijs is vanaf 1897 metselaar en woont later in de Dorpsstraat;. Hij trouwt met Maria Delis. Zij krijgen vijf zonen die het geslacht De Nijs voortzetten: Piet, Jan, Gerrit, Jacob en Arie. Zoon Piet trouwt met Aal tje Brakenhoff, is timmerman-aannemer en gevestigd aan de Mient. Zoon Jan trouwt met Mijntje Dam, woont aan de Stationsweg, is metselaar bij Duin en Bosch en ook een aantal jaren gemeenteraadslid. De zonen Gerrit en Jacob bouwen het metselbedrijf van hun vader uit, eerst samen, later ieder zelfstandig aan respectievelijk de Ruiterweg en de Mient. Het bedrijf van Jacob gaat verder als het bouw bedrijf Jac. de Nijs. Zijn zoon Thijs sticht in 1965 in een nieuw pand aan de Oude Haarlemmerweg. Zoon Arie de Nijs is aannemer, gespecialiseerd in de bouw van verrolbare broeikassen en woont in Heemskerk. Naamsvarianten Bij de eerste generaties van de Castricumse familie De Nijs vinden we in oude akten ook andere schrijfwijzen, zoals Den Nijs, Den Eijs, De Neijs en Den Ys. Deze va rianten zijn al snel verdwenen met uitzondering van de naam Den Nijs, die tot in de huidige generaties is blijven bestaan. Met name Cornelis 1841-1914) en zijn nakome lingen heten Den Nijs (zie bij gezinnummer 15). In 1947 waren hiervan in Noord-Holland in totaal 43 naamdra- gers, bijna uitsluitend in Alkmaar of directe omgeving. Het betreft hier de nakomelingen van genoemde Cornelis. Andere varianten in Nederland zijn Nijs en Denijs. Er is geen enkele familierelatie met de Castricumse familie. De naam Nijs komt in 1947 in Nederland in totaal 898 keer voor, met Limburg als provincie met de meeste naamdra- gers (279). De naam Denijs komt in Nederland 85 keer voor met de meeste naamgenoten in Noord-Holland (54). Betekenis van de naam Onderzoekers naar de oorsprong van de naam Denijs en De Nijs hebben vastgesteld dat de naam is terug te voeren op een patroniem, de voornaam van de vader, die dan Dio- nysius geheten heeft en verbasterd is tot Dionijs en Denijs. In oude akten werd door hen Denijs en Dionijs als voor naam aangetroffen. De zoon, bijvoorbeeld Pieter, heet dan in de volgende generatie Pieter Denijs(zoon) en dan is de losse schrijfwijze 'De Nijs' ook snel geboren. Omgekeerd komt ook voor; zo zijn er bij de familie Denijs uit Noord- Holland afstammelingen die De Nijs heten. In de Griekse mythologie was Dionysos de god van de wijn; later in het Latijn Dionysius geheten. Ook was ene Dionysius (Denis) de eerste bisschop van Parijs. In 285 werd hij daar na een lange gevangenschap onthoofd en zijn lichaam werd in de rivier de Seine gegooid. Dit werd door zijn volgelingen uit het water gehaald en begraven. Op de plaats van de kapel, die boven zijn graf werd ge bouwd, werd later de abdij van St.-Denis gebouwd. St.- Dionysius is onder meer de patroonheilige van Parijs en Tilburg. De spreiding van De Nijs over Nederland De naam De Nijs is in Nederland een veel voorkomende familienaam met in totaal 1729 naamdragers in 1947. Om de spreiding te kunnen analyseren worden de gegevens gebruikt van de enige in detail gepubliceerde volkstelling van 1947. Provincies met meer dan 25 naamgenoten zijn: Noord-Brabant (608), Noord-Holland (510), Zuid-Hol land (253), Zeeland (128), Utrecht 122 en Gelderland (52) In Noord-Holland wonen er dus 510 personen met de naam De Nijs. Een groot deel woont in de steden Amster dam (132) en Haarlem (110). Onze familie De Nijs is afkomstig van het gebied boven het Noordzeekanaal en heeft zich daar verspreid. In 1947 vinden we hier in de volgende gemeenten meer dan 10 naamgenoten: Castrieum (54), Warmenhuizen (41), Be verwijk (34), Alkmaar (17) en Langedijk 17). De stamboom van onze familie De Nijs De uitwerking van de stamboom tot de huidige generaties is voor een publicatie in het jaarboek van Oud-Castricum uiteraard toegespitst op de Castricumse tak van de fami lie. Ook worden de oudere generaties in Warmenhuizen uitvoerig behandeld en van daaruit de gezinnen die terecht zijn gekomen in Alkmaar en Beverwijk. In het bijgevoegde schema wordt de stamboom van de fa milie De Nijs weergegeven. Onder de toegevoegde num mers 1 t/m 29 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. 87

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 89