De Castricumse familie De Nijs een Harmen met eventueel een andere achternaam en met de kinderen Pieter, Marijtje en Crelis. Daarom zien wij Pieter uit Warmenhuizen als de stamvader van de familie De Nijs. Vele generaties woonachtig in Warmenhuizen De familie De Nijs woonde van omstreeks 1745 in War menhuizen en tot in de huidige generatie wonen daar nog verscheidene nakomelingen. Warmenhuizen ligt halver wege tussen Alkmaar en Schagen. In de 18e en de 19e eeuw waren Warmenhuizen en Castri- cum qua aantallen inwoners gelijkwaardige dorpen, zoals ook het onderstaande overzicht van het bevolkingsverloop laat zien. jaar Warmenhuizen Castricum 1815 729 666 1852 1021 1143 1880 1340 1520 1920 2064 4418 1968 2906 16980 In Castricum is de bevolking door de komst van zieken huis Duin en Bosch en nog in veel sterkere mate door het forensisme, vanwege de uitstekende spoorwegverbindin gen, vooral in de tweede helft van de 20e eeuw enorm toegenomen. In beide dorpen was vroeger en met name voor 1950 het overgrote deel van de beroepsbevolking werkzaam in de agrarische sector: in Castricum was dit Jaarlijks wordt met veel foto's de geschiedenis en de stamboom van een Castricumse familie in het jaar boek gepubliceerd. Daarmee zijn wij in 1981 begon nen en dat betekent dat er inmiddels al veel families aan bod zijn gekomen. Dit jaar alle aandacht voor de familie De Nijs. De geschiedenis begint met het huwelijk in 1748 van Pieter de Nijs met Digna Knuijsen, beiden nog jong, niet eerder gehuwd en woonachtig in Warmenhuizen. De familie De Nijs woont tot in de huidige generatie in Warmenhuizen. Genoemde Pieter heeft 3 zonen, 5 kleinzonen en 7 achterkleinzonen, die het geslacht De Nijs voortzetten. De oudste van deze zeven ach terkleinzonen, ook Pieter de Nijs geheten, metselaar van beroep, trekt weg uit Warmenhuizen en gaat kort na zijn huwelijk met Trijntje Bakker in 1862 in Lim- men wonen. Hier worden hun vier kinderen geboren. Tien jaar later in 1872 vestigt Pieter zich met zijn gezin in Castricum. Pieter heeft twee zoons, Jaap en Thijs, die beiden ook het beroep van hun vader kie zen en in Castricum grote gezinnen krijgen met res pectievelijk zes en vijf zoons, die het geslacht voort zetten. Deze in totaal elf zoons, met elk overwegend grote gezinnen, hebben ervoor gezorgd dat de naam De Nijs veelvuldig in Castricum voorkomt en wel zoveel dat er bij de volkstelling van 1947 meer naam genoten wonen in Castricum dan in Warmenhuizen. Pieter de Nijs afkomstig uit Velsen De eerste Pieter de Nijs, voor de eerste keer gehuwd in 1748, wordt bij de geboorte van enkele van zijn kinderen ook wel Pieter Har- mensz van Velsen genoemd. Dit maakt het hoogstwaarschijnlijk dat Pieter afkomstig is uit Velsen en in ieder geval een zoon is van ene Harmen (de Nijs). Als getuigen bij de doop van zijn kinderen treffen we onder an dere Marijtje Harmens de Nijs en Crelis Har- mensz de Nijs aan in respectievelijk 1748 en 1749, ongetwijfeld een zus en een broer van Pieter. Ondanks intensief onderzoek in Vel- sense bronnen zijn er geen sporen gevonden van Harmen (Hermanus) de Nijs, noch van De oude Ursulakerk van Warmenhuizen; aan deze kerk heeft Pieter de Nijs in 1771 metselwerk verricht (tekening H. Tavenier, 1791collectie Regionaal Archief Alkmaar).

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 87