zond verstand in het vatten der eischen van het program, en daarbij van nature aanwezige en daarna met zorg be schaafde smaak voldoende wezen zou, den bouwmeester voor zijn verheven taak te bekwamen, de rasechte archi tect zou niet zoo zeldzaam wezen als dat heden ten dage het geval schijnt te zijn De persoon Jan Stuyt Stuyt was een persoonlijkheid die er niet in kon slagen werk uit handen te geven. Zijn buitengewoon drukke praktijk belette deze zeer begaafde bouwmeester om al les zelf te doen, maar zijn invloed op de jongere generatie architecten is gering geweest. Een beetje ijdel was hij wel. Zo gebruikte Stuyt een soort logo. In de gevel of bij de ingang van gebouwen die hij ontwierp, duidt een stenen bol of stuiter op zijn naam. Bij het oude raadhuis kom je de 'stuiters' zowel binnen als buiten tegen. Op de gevels van kerkgebouwen wordt vaak een schaakbord-motief uitgebeeld. Stuyt heeft veel gepubliceerd in di verse vakbladen. Ook hield hij vaak lezingen en was lid van verscheidene organisaties. Hij was een zeer energiek persoon met een enorme werklust. Je zou kunnen zeggen: zijn werk was zijn leven Italië nam bij hem een bijzondere plaats in, niet alleen vanwege de kunst, maar ook vanwege zijn geloofsleven met als centrale plaats uiteraard Rome en zijn nauwe band met de Benedictijners. Want wie zou in die tijd brieven dateren met namen van heiligen? Hij deed dat soms. Jan Stuyt was een man met vele kwaliteiten, die niet onop gemerkt waren gebleven. Zo was hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grootte en commandeur in de Orde van het Heilig Graf. Hij zag zichzelf vooral als kerkenbouwer, hetgeen wel blijkt uit de bouwkunsttentoonstelling in 1923 ter gele genheid van het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Wilhelmina, waarvoor Stuyt ook gelegenheid kreeg te exposeren. Op deze tentoonstelling toonde hij uitsluitend vier van zijn kerken. Ook het boek 'Jan Stuyt. Architect Den Haag' dat hijzelf aan het eind van zijn leven schreef over zijn gehele oeuvre en dat uiteindelijk door zijn zoon Giacomo werd aangebo den aan de paus, getuigt van zijn band met de kerk en met Rome. Vooral het feit dat pogingen werden ondernomen en nieuwe oplossingen waren gevonden om de kerken zo danig te bouwen dat alle gelovigen op het altaar kunnen zien, juichte de paus zeer toe. Jan Stuyt schreef in 1933 nog een artikel over de begraaf plaats op de Heilig Landstichting waar hij begraven ligt. Het artikel eindigt met de volgende tekst: Waarlijkin deze omgeving is het goed afwachten op het oogenblik dat de bazuin het teeken voor onze opstanding geven zal. Hij overleed op 11 juli 1934 en heeft waarschijnlijk zijn eigen grafsteen nog kunnen ontwerpen. De ronding van de steen vertoont een directe relatie met de achter het graf gelegen koepel van de bijzondere Cenakelkerk. Nawoord Jan Stuyt heeft in belangrijke mate bijge dragen aan de nieuwe architectuurstromin gen na de neo-gotiek; toch is hij vrij onbe kend gebleven. Naar mijn mening is dat niet terecht, hetgeen ik door middel van dit artikel duidelijk heb willen maken. De titel van een van de doctoraal scripties aan hem gewijd luidt: 'Een architect om niet te ver geten'. Wij mogen ons in Castricum geluk kig prijzen met de markante gebouwen van hem in ons dorp en wij zullen hem zeker niet vergeten. Ton Brugman Oprichtervan eenlandelijkplatform voorJan Stuyt-kenners (zie www.stuyt.web-log.nl). Hij reisde veel. De Franse taal be heerste hij volkomen. Op 60-jarige leeftijd bekwaamde hij zich nog in de Italiaanse taal en sprak deze daarna vloeiend. Hij was een van de medeoprichters van het ge nootschap Holland-Italië en had daar dan ook de nodige kunstvrienden, hetgeen ook wel blijkt uit het artikel in het Italiaanse blad 'Arte Christiana' geschreven na zijn dood. Citaat hieruit: "Deze man van kleine gestalte, met zijn levendige oogen, met zijn vlotte conversatie, met zijn beheerschingvan verschillende talen, met zijn onvermoei bare opgeruimdheid de aarde heeft zijn lichaam tot zich genomen. Het graf van Jan Stuyt en zijn echtgenote bij de Cenakelkerk in Groesbeek. Jan Stuyt 1868-1934). 83

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 85