boek (2009) is de bouwgeschiede nis beschreven van de voorganger van deze kerk, die in 1877 ingrij pend verbouwd was naar ontweip van A.C. Bleijs, de eerste werkge ver van Jan Stuyt. In 2011 zal door de parochie 'De Goede Herder' in Castricum het 100-jarig bestaan van de St. Pan- cratiuskerk worden gevierd. Het raadhuis aan de Dorpsstraat De wijze waarop hij de opdracht vervulde voor de bouw van de r.-k. kerk wekte kennelijk zoveel vertrouwen bij burgemeester Jan Mooij en het gemeentebestuur, dat Jan Stuyt ook opdracht kreeg een nieuw raadhuis met onderwijzers woning te ontwerpen. Uit twee verschillende schetsont werpen van Jan Stuyt werd er een door de raad uitgekozen. De bouw stijl is dit keer neo-renaissance. Het heeft een schijntrapgevel met een klokkenstoel, waar overigens nooit een klok in heeft gehangen. (neo-romaans en/of byzantijns). Mogelijk dat de Pancra- tiuskerk in Sloten bij Amsterdam, die qua uiterlijk een grote gelijkenis heeft met deze kerk, als voorbeeld heeft gediend. Hij bouwde deze kerk in 1900 en de financiële middelen voor de bouw van de kerk waren hier in Castri cum uiterst beperkt. De als neo-gotisch getypeerde kerk is op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Ook de pastorie behorende bij de Pancratiuskerk en het zusterhuis zijn ontwerpen van Stuyt en zijn eveneens gemeentelijk monumenten. Bijzonder is dat voor de pastorie een van de kerk afwijkende bouwstijl, het rationalisme, is gevolgd. Voor de pastorie schreven wel plaatselijke aannemers in. Het werk werd gegund aan aannemer Geuit Kabel, voor een be drag van 19.200,-. Al op 28 oktober 1910 kon pastoor En- gering de nieuwe pastorie betrekken. Nu wonen hier al lang geen geestelijken meer. Het doet nu dienst voor het secretari aat van de parochie De Goede Herder en het is een ontmoe tingsruimte-werkruimte voor deze parochiegemeenschap. Pastoor Engering nam ook het initiatief voor de oprichting van een bewaar- en naaischool, ook een ontwerp van Jan Stuyt, met dezelfde bouwstijl als de pastorie. Op 2 april 1910 vond de aanbesteding plaats van het zusterhuis en de school. Opnieuw was Gerrit Kabel de laagste inschrijver voor een bedrag van 22.200,-. In hetzelfde jaar werd het zusterhuis met de bewaarschool voor 120 kinderen en een naaischool voor 40 kinderen opgeleverd. Het zusterhuis vormt samen met de pastorie en de kerk een fraaie eenheid. Het zusterhuis is thans in gebruik voor begeleid wonen en in de vroegere naai- en bewaarschool is een praktijk voor fysiotherapie en een kinderdagverblijf gevestigd. In het 6e jaarboek (1983) van de Werkgroep Oud-Castricum is uitvoerig ingegaan op de geschiedenis van de parochie en de bouw van de kerk. In het 32e jaar- Kerk, pastorie, zusterhuis en de bewaar- en naaischool in de jaren vijjtig. Bouwtekening van het oude raadhuis aan de Dorpsstraat. 81

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 83