Cuypers en Jan Stuyt om hiervoor een ontwerp te maken. Jan Stuyt maakte het ontwerp en nam het project over als zelfstandig architect. In 1909 vond de aanbesteding plaats; er waren 13 inschrij vingen, waaronder geen enkel Castricums bedrijf. Het project was hen kennelijk te groot. Aan de firma Groe- nendaal uit Breda werd het werk gegund voor een bedrag van 76.500,- en deze bouwde de kerk in circa 9 maanden tijd onder begeleiding van het architectenbureau van Jan Stuyt. De pontificale inwijding van de kerk vond plaats op 8 juni 1911. De genoemde Caspar van der Deijl heeft zijn droom niet verwezenlijkt gezien; hij stierf plotseling in 1909. Pastoor Engering nam de taak als bouwpastoor over. De stijl waarin deze kerk is opgetrokken, is opvallend. Het gebouw bevat namelijk neo-gotische details. Ook het hoofdaltaar is neo-gotisch, terwijl Jan Stuyt in diezelfde tijd kerken bouwde die een totaal ander karakter hadden Belangrijke bouwwerken van Stuyt zijn verder nog de Ge- rardus Majellakerk in Amsterdam, het Nebo-klooster in Nijmegen en zeker nog 40 kerken in het hele land. De St. Pancratiuskerk in Castricum was een van de eerste werken die hij na het compagnonschap met Jos Cuypers als zelf standig architect uitvoerde. St. Pancratiuskerk, pastorie, zusterhuis en naaischool in Castricum In 1907 was de r.-k. kerk aan de Alkmaarderstraatweg, die was gebouwd in 1858, in zeer slechte staat. Bovendien was de kerk te klein voor de groeiende parochiegemeen schap. Besloten werd om naast deze kerk een nieuwe, gro tere kerk te laten bouwen. Door de toenmalige bisschop Callier, die de grote motor achter de kerkenbouw in het bisdom was, werd een jonge en enthousiaste bouwpas toor benoemd: Caspar F.J. van der Deijl (1853-1909). Hij benaderde het gerenommeerde architectenbureau van Jos irirt t'tt V+jSt De St. Pancratiuskerk in Castricum met pastorie en zusterhuis. De Interieur en altaar van de St. Pancratius voor de herinrichting in gebouwen zijn nu zo'n 100 jaar oud. 1969. De Pancratiuskerk van Sloten gebouwd in 1900 is eveneens ontworpen door Stuyt. Deze kerk vertoont een opvallende gelijkenis met de kerk in Castricum. Het zusterhuis, waarin de leerkrachten van de scholen gehuisvest waren, werd gebouwd door aannemer Gerrit Kabel. Hij staat als tweede van rechts op de voorgrond met zijn personeel.

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 82