m Het Bureau Stuyt in Den Haag (1917-1934) In 1917 verhuisde Stuyt met zijn bureau naar de Bezui- denhoutseweg in Den Haag. De reden van deze verhuizing ligt waarschijnlijk in het feit dat Stuyt in Den Haag meer bouwopdrachten verwachtte dan in Amsterdam; voor het plan Amsterdam-Zuid was H.P. Berlage toen aangesteld als esthetisch adviseur. Het gemeentebestuur van Amster dam en de recent benoemde directeur van de gemeente lijke woningdienst ir. A. Keppler, boden hem mogelijk weinig kansen voor nieuwe opdrachten. Op uitnodiging van de minister van Waterstaat deed Jan Stuyt met vier an dere architecten, te weten K.P.C. de Bazel, H.P. Berlage, E. Cuypers en J. Limburg in 1921 mee aan een prijsvraag voor het gebouw van de Tweede Kamer. Begin jaren twintig kreeg Stuyt van Callier, bisschop van Haarlem, de opdracht voor de bouw van een klein-semi- narie te Heemstede. Het werd een complex in neo-barok stijl met een grootste breedte van 152 m en een diepte van 136 m. De grote koepel van de kapel is duidelijk geïnspi reerd op die van de St.-Pieter in Rome; de lange as is zelfs maar zes meter korter. Het is waarschijnlijk wel een van zijn grootste bouwwerken. Voor de decoratie van de kapel werd de kunstenaar (tevens directeur van de kunstacade mie) Huib Luns (1881-1942) aangetrokken. De man was een vriend van Stuyt en vader van de latere minister van Buitenlandse Zaken Luns.Thans is dit complex deels als school en deels voor woondoeleinden in gebruik. St. Elisabethziekenhuis in Alkmaar Ook het voormalige St. Elisabethziekenhuis is van de hand van Jan Stuyt. Het werd gebouwd in de periode 1925-1927 in een traditionalistische bouwtrant. Jan Stuyt, die overigens door de ingrijpende verbouwing van het Alkmaarse stadhuis (1911-1913) geen onbekende was, had toen al de nodige ervaring in de ziekenhuisbouw (O.L. Vrouwe Gasthuis en Boerhaave Kliniek in Amsterdam en verder ziekenhuizen in Purmerend, Almelo en Assen). Als hoofdopzet werd gekozen voor het paviljoensysteem, waarbij de verschillende patiëntenklassen en dienstfunc- ties in afzonderlijke vleugels werden ondergebracht. In middels is dit complex gedeeltelijk afgebroken. Wel be- staat het hoofdgebouw nog; het Zorgcentrum Westerhout is daarin gevestigd. Voor het Emmakwartier, waar het zie kenhuis is gelegen, heeft Stuyt overigens nog een steden bouwkundig ontwerp gemaakt en verder is daar sociale woningbouw van zijn hand gerealiseerd en enkele villa's. De nieuwe abdij van Egmond Het is algemeen bekend dat de nieuwe abdij in 1935 ge bouwd is door A.J. Kropholler en niet door Stuyt, ondanks de 100 tekeningen en het boek dat Stuyt samen met Hensen en Van den Bosch in 1929 maakte. De reden moet zijn ge weest dat Jan Stuyt vasthield aan het reconstructieplan van de oude abdij. Dat zou betekenen dat het protestantse kerkje gesloopt moest worden. Vanwege het behoud van de goede verhoudingen met de protestantse gemeenschap aldaar, was bisschop Callier hier tegen. Kropholler koos voor een geheel andere locatie, zo ver mogelijk verwijderd van dit kerkje. 79 V..,. J Het St.Elisabethziekenhuis in Alkmaar is deels afgebroken en doet nu dienst als Zorgcentrum Westerhout. Op de achtergrond de Kennemerstraatweg Het landhuis in Maarn dat in 1915 werd ontworpen Kleinseminarie Hageveld te Heemstede.

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 81