Architectenbureaus in Amsterdam en Heerlen In het jaar waarin Stuyt in het huwelijk trad, richtte hij tevens zijn eigen architectenbureau op. Het was gevestigd aan de Prinsengracht 786 in Amsterdam van 1908 tot 1917. Bovendien vestigde hij in 1909 een filiaal van zijn bureau in Heerlen, omdat hij werd benoemd tot bouwkundige van 'Ons Limburg', een overkoepelende organisatie voor wo ningbouwverenigingen die zich inzette voor de bouw van arbeiderswoningen. Vanaf 1911 tot 1930 is er door dit bu reau zeer veel gebouwd in verband met de grote behoefte aan woningen door de opening van de Staatsmijnen. Er breekt voor Stuyt een zeer productieve periode aan. In Heerlen ontwierp hij een hele woonwijk 'De Molen berg' met vele villa's, een recent gerestaureerde LTS, voorheen Ambachts- en Mijnbouwschool en een Vroed vrouwenschool. Maar ook buiten Heerlen werden door hem diverse woningbouwcomplexen gerealiseerd, zoals in Hoensbroek en Weiten; in Heerlerheide bouwde hij de Corneliuskerk. Er is zelfs een architectuurkaart 'Jan Stuyt en Heerlen', waarop in totaal 18 projecten zijn aangege ven. In 1912 deed Stuyt mee met een prijsvraag voor de bouw van een raadhuis in Rotterdam aan de Coolsingel. Hij ont wierp daarvoor een prachtig gebouw in neo-barokstijl, dat zoals bekend niet gebouwd is, maar waarvoor hij wel de tweede prijs kreeg. De maquette hiervan is recent hersteld en tentoongesteld bij het NAI. Het ontwerp van architect H. Evers had overigens de voorkeur en is gerealiseerd. Cenakelkerk In 1913 kreeg Stuyt van kapelaan A. Suys de opdracht om de Cenake 1 kerk te Groesbeek te ontwerpen als eerste bouw werk van de door hem opgezette Heilig Landstichting, een nabootsing van het Heilig Land en de meest bekende mo numenten aldaar. De naam van de kerk is ontleend aan het Cenakel: de zaal waar het Laatste Avondmaal plaatsvond. Deze kerk moest dienen als bedevaartskerk, als parochie kerk en als aanbiddingskapel. Stuyt bouwde met mede werking van architect Jos Margry (1888-1982) deze oos ters uitziende kerk. De kerk, een rijksmonument, wordt dit jaar volledig gerestaureerd mede in verband met het 100-jarig bestaan van de Heilig Landstichting in 2011. Het Bedevaartsoord O.L. Vrouw ter Nood in Heiloo Stuyt maakte als architect deel uit van de Bisschoppelijke Commissie en bouwde in 1913 de noodkerk, die bedoeld was voor 50 jaar, maar nog steeds volop in gebruik is. Zowel de oude (gebouwd in 1909) als de nieuwe Gena dekapel (gebouwd in 1930) zijn door hem ontworpen. Al fietsend in de omgeving van Heiloo kom je het witte rich- tingsaanwijzingsbord 'Kapel O.L. Vrouw ter Nood' opge bouwd uit twee vierkanten nog wel eens tegen. Dit bord is ontworpen door Stuyt en symboliseert betrokkenheid met deze voor rooms-katholieken zo belangrijke plek. Het landhuis in Maarn Op een heuvel midden in de bossen tussen Maarn en Doorn ligt een groot, geheel wit landhuis, dat doet den ken aan het Witte Huis in Washington, met een geweldig grote symmetrisch ingerichte tuin met zichtlijnen vanuit het huis. Er behoort wel 100 hectare grond bij. Mede door 78 de hoge ligging is het uitzicht zo riant en zo ongeschon den, dat je je niet waant in Nederland, laat staan nabij de Randstad. Een rijke Amsterdamse bankdirecteur, mr. W. Blijdenstein, was in 1915 de opdrachtgever; thans wonen daar zijn kleinkinderen. De Cenakelkerk, behorende bij de Heilig Landstichting in Groesbeek bij Nijmegen en gebouwd in 1913-1915, heeft een aparte plaats in het werk van architect Stuyt. De Genadekapel deel uitmakend van het Bedevaartsoord O.L. Vrouw ter Nood in Heiloo, dat een rijke historie kent.

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 80