dus ook de kunstenaar tot constructief hulpmiddel kunnen dienen. Uitgaande van de veronderstelling dat de oude volkeren - voor Lenz vooral de Egyp- tenaren en Grieken - nog iets wisten van het maat- stelsel dat de Schepper had gehanteerd, wees Lenz op de noodzaak het maatprincipe van de Egyptische en Griekse kunst te bestuderen. Voorbeelden van de toepassing van deze kunststijl zijn uiteraard te vin den in de kapel van het genoemde klooster te Beuron en in het klooster Monte Cassino in Italië. Uiteinde lijk promoot Jan Stuyt deze kunstvorm sterk binnen Nederland door het geven van lezingen en het schrij ven van artikelen. De later bij de Heilig Landstich ting genoemde Piet Gerrits en ook Jan Toorop heb ben in deze stijl gewerkt. Echt aangeslagen is deze stijl in Nederland niet, hetgeen echter niet geldt voor de hierna nog beschreven Cenakelkerk in Nijmegen. Als het gaat om de werkverhouding tussen Jos Cuypers en Jan Stuyt, kan geconstateerd worden dat de eerste een wetenschappelijke opleiding had en de tweede volledig vanuit de praktijk zijn vak als architect heeft geleerd. De opzichter op het werk was dan ook Jan Stuyt en niet Jos Cuypers, die naar ik vermoed meer theoretisch was inge steld en minder de eigenlijke bouw kende. Beide architecten kunnen worden beschouwd als vernieu wers van de kerkelijke bouwkunst, hetgeen wel blijkt uit het boek 'De 19e-eeuwse kerkelijke bouwkunst in Neder land' van Drs. H.P.R. Rosenberg, dat in opdracht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg werd geschreven. Binnen het bureau ontwikkelde Stuyt zich steeds meer als zelfstandig architect. Een bekend voorbeeld daarvan is de St. Josephkerk te Velsen-Noord, waarvoor hij in 1907 op dracht kreeg. Ook de St. Pancratiuskerk in Castricum is zo'n voorbeeld, maar daarover straks meer. Verder mag niet onvermeld blijven dat Stuyt in de peri ode april tot november 1907 vermoedelijk in opdracht van Pierre Cuypers, toen voorzitter van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, als eerste en enige vele recon structietekeningen maakte van de voormalige Adelbertus- abdij van Egmond. Tevens heeft hij een mausoleum ont worpen voor de grafsteden van de graven van Holland, waaronder graaf Dirk I, die dit klooster heeft laten bou wen. Het huwelijk van Jan Stuyt Jos Cuypers en Jan Stuyt maakten niet alleen deel uit van hetzelfde architectenbureau en waren beiden docent aan de Academie voor de Bouwkunst, maar zaten ook in de Kunstkring De Violier en in het Genootschap Architectura et Amicitia, een architectenkring gevestigd in Amsterdam met als deelnemers onder andere Berlage, De Bazel en Kromhout. Dit alles legde de basis voor een hechte relatie tussen beide heren, hetgeen ook wel bleek toen Jan Stuyt in 1908 in Brussel in het huwelijk trad en als getuige Jos Cuypers vroeg. Opvallend is dat niet alleen Jos maar ook diens vader Pierre (dan 81 jaar) als getuige door hem werd gevraagd en niet iemand uit zijn eigen familie. Jan Stuyt trouwde met Jeanne Louise Barozzi, een doch ter van een generaal, geboren in Boekarest (Roemenië) en vijf jaar jonger dan Jan Stuyt. Ze gingen aan de Keizers gracht wonen. Samen kregen ze vier zonen, van wie Gia- como in zijn voetsporen is getreden; hij studeerde af als bouwkundig ingenieur en is na de dood van zijn vader nog zes jaar architect gebleven. Daarna werd hij diplomaat en gevolmachtigd minister in Parijs. De tweede zoon van Jan Stuyt werd als medicus uiteindelijk minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne in de periode 1971-1973. Buitenlandse reizen In 1905 maakte Jan Stuyt een hele bijzondere reis. Hij nam deel aan de eerste Nederlandse Pelgrimstocht naar het Heilige Land, waarbij ook een bezoek werd gebracht aan het schiereiland Athos (waar de Griekse monniken leefden), aan Constantinopel (waarbij de Aya Sophia werd bezocht) en aan de piramides in Egypte. Jan Stuyt leverde een belangrijke bijdrage aan het gedenkboek dat twee jaar later werd uitgebracht over deze reis. Hij maakte toen ken nis met kapelaan Arnold Suys en met de kunstschilder Piet Gerrits. Naar aanleiding van deze reis is De Heilig Land stichting in 1913 door Suys opgericht, waarbij Stuyt en Gerrits belangrijke vormgevers waren. Denk daarbij dan in het bijzonder aan de markante Cenakelkerk, die deel uitmaakt van een lijst van de 75 beroemdste gebouwen van ons land. Ook heeft Jan Stuyt in die tijd Frankrijk, Noorwegen, En geland en Amerika bezocht. Naar aanleiding van zijn rei zen schreef hij vele artikelen. Het echtpaar Stuyt rechtsop vakantie in hun favoriete land Italië. 77

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 79