meld, de Algemene Bank Nederland (ABN). Deze bank had reeds een korte geschiedenis in de Dorpsstraat achter de rug met de opening in 1969 van een bescheiden kantoor op het adres Dorpsstraat 47. In 1980 verliet de ABN dit pand, ook in verband met sloop en nieuwbouw, om op het voormalige perceel van Hoekstra een nieuwe bankvesti- ging te openen. Bouwkundige veranderingen in dit gedeelte van de Dorps straat volgden elkaar in een snel tempo op, want alweer in 2003 maakte het bankgebouw van de ABN plaats voor een forse uitbreiding van het naastgelegen gebouw van de Rabobank. Dit nog steeds de hoek van Dorpsstraat en Torenstraat do minerende gebouw vormt het sluitstuk van onze bespre king van de bebouwing tussen Burg. Mooij straat en To renstraat. In een volgend artikel hopen wij de geschiedenis van de bebouwing aan de Dorpsstraat te vervolgen met het gedeelte tussen Torenstraat en Cieweg. Wim Hespe Bronnen: Archieven: Gemeente Castricum: archief Bouw- en Woningtoe zicht en bewonerskaarten. Noord-Hollands Archief Haarlem: kadastrale gege vens betreffende Castricum. Regionaal Archief Alkmaar: burgerlijke stand, bevol kingsregisters, kadastrale gegevens, notariële akten. Werkgroep Oud-Castricum: fotoarchief, Nieuwsblad voor Castricum en De Castricummer, beschikbare nummers uit de periode 1925 tot heden. Publicaties: Op zoek naar Castricum's verleden, Schoorl, 1992. Castricum-Bakkum in vervlogen jaren, Stichting Werkgroep Oud-Castricum, 1996. door de gemeente toch al als bouwvallig gekarakteriseer de pand te slopen. Plannen om een garagebedrijf te beginnen waren er al eerder, met name van Herman Fontijn, maar nu zag de Benzine en Petroleum Handels Maatschappij N.V. (BP) te Amsterdam haar kans schoon om op het braakliggend ter rein het plan te realiseren. De vergunning werd verleend in 1959 en in oktober 1960 kwam een nieuw garagebedrijf met benzinestation, winkel, showroom en bovenwoning tot stand. Als exploitant werd aangesteld Klaas Hoekstra, reeds werkzaam bij BP, die er zich in juni 1960 met vrouw en twee kinderen vanuit Haarlem vestigde en er 'Auto shop Hoekstra begon. In 1978 kwam het tot een andere beheersvorm en werd het bedrijf door de B.P. officieel overgedragen aan Klaas Hoekstra. Hij heeft niet lang kunnen genieten van zijn zelfstandigheid, want hij kreeg te maken met toenemende bezwaren van de kant van de gemeente tegen tankstati ons in de Dorpskom. Dit leidde in 1980 tot ontmanteling en sloop van het geheel. Inmiddels had zich bij Hoekstra reeds een gegadigde voor het vrijkomende perceel ge- 74 De laatste nieuwbouw op de hoek Dorpsstraat-Torenstraateen tweedekantoor van de Rabobank, gerealiseerd in 2003. Van enige gelijkenis met de vroegere doorrijstal is nu geen sprake meer. Wel werden als herinnering twee tegeltableaus in de gevel ingemetseld. Deze tegeltableaus uit De Rustende Jager had de Werkgroep Oud-Castricum in bezit gekregen en bewaard. Hoek Dorpsstraat-Torenstraatca. 1968, met links het garagebedrijf van Hoekstra. Dit bedrijf omvatte een garage, een showroom, een benzinestation en een bovenwoning. Het nieuwe ABN-kantoor, Dorpsstraat 62A, geopend in 1980. De architect heeft zich door de vormen van de oude doorijstal laten inspireren!

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 76