als Castricum beperkte kohier van inkomsten en uitgaven. Res bleek dan ook tijd te hebben voor het bekleden van verschillende andere functies op financieel terrein. Hij was 26 jaar secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, jarenlang kassier van de plaatselijke Boeren leenbank en bestuurder van de zogenaamde vrije veiling, een tweede Castricumse veiling die zetelde in de doorrij- stal van De Rustende Jager. In zijn ruim 40-jarige ambtsperiode werd Res geconfron teerd met grote veranderingen in de Castricumse samen leving en dat liet hem niet onberoerd. Zo schetste hij in genoemd interview de economische situatie in 1896, het jaar van zijn benoeming, als slecht. Hij herinnerde zich grote armoede. De maaltijd van veel gezinnen bestond uit drie keer per dag aardappelen met Een foto ter gelegenheid van de opening in 1956 van een nieuw kantoor van de Boerenleenbank, Dorpsstraat 60, met de toenmalige bestuursleden. V.l.n.r., staand: Gerard Hemmer, Cornells Res, Gerrit Borst en Gerardus Twisk; zittend: Cor Glorie, Jaap Schut, Huib ten Wolde, Kees de Groot en Gerrit Veldt. mosterdsaus. Hij nam een duidelijke verbetering waar na 1905, toen de bouw van het Provinciaal Ziekenhuis be gon. Dat gaf werk en inkomsten. Voor wat betreft de bebouwing op het perceel van Res is in 1930 sinds 1882 nog vrijwel niets veranderd. In 1939 komt het tot een scheiding van tafel en bed tussen Bernard Res en zijn echtgenote Trijntje Fraijman, waarbij Bernard huis, schuur, erf en tuin aan de Doipsstraat krijgt toegewezen. Niettemin verhuisde hij nog in dat jaar van Dorpsstraat 60 naar het Schoutenbosch. Wat de verdere ge schiedenis van de panden van Res betreft komt nu de R.K. Coöperatieve Tuinbouwvereniging Ons Belang met een vei linggebouw op Doipsstraat 40 in beeld. De tuinbouwvereni ging had daar al enige tijd te kampen met ruimtegebrek en liet nu het oog vallen op de panden van Res. In februari 1940 werd het bestuur van de vereniging door de leden gemach tigd om woonhuis en schuur aan de Dorps straat 60 van Bernard Res aan te kopen. Het ging hoofdzakelijk om opslagruimte, waartoe niet alleen de bestaande schuur werd benut, maar ook enkele loodsen wer den bijgebouwd. In het woonhuis werd het kantoorgedeelte in gebruik genomen. Hier ging de toen 35-jarige Jaap Schut aan de slag als boekhouder en betaalmeester van Ons Belang. In januari 1943 verhuisde hij met zijn vrouw Catharina Kops en kinde ren van Bakkummerstraat 54, waar hij een boekhandel exploiteerde, naar Dorpsstraat 60, waarschijnlijk mede als gevolg van de gedwongen evacuatie uit Bakkum door de Duitse bezetter. Aan de Dorpsstraat ging Jaap Schut ook de belangen behartigen van de Boerenleenbank, als opvolger van Ber nard Res. Eerst als kassier, maar later ook als directeur. Een combinatie van de twee functies bij resp. de Boerenleenbank en de veilingorganisatie was niet onlogisch, want het ging in beide gevallen om de financi ële belangen van de Castricumse tuinders. Schut kreeg het kennelijk wel druk, want in Het nieuwe kantoor van de Coöp. Boerenleenbank omstreeks 1956, Dorpsstraat 60. Opschrift op de gevel 'SPAARBANK, Coöp. Boerenleenbank'Rechts het woongedeelte van het gezin van directeur Jaap Schut. Het uitgebreide kantoor van de voormalige Boerenleenbank, nu Raiffeisenbank, geopend in november 1968. 70

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 72