1832 in Oude Niedorp, een grof- en hoefsmid, die stamde uit een familie van smeden en die in het jaar van aankoop van het pand was gehuwd met Maartje Brakenhoff. Klaas Smit heeft er relatief lang gewoond en zijn beroep uitgeoefend. Zijn acht kinderen werden allen in Castricum geboren. Het gezin werd in november 1898 zwaar getrof fen door het kort na elkaar overlijden van de 34-jarige Si mon Smit en 27-jarige Gerardus Smit, naar verluidt als ge volg van een toen heersende influenza-epidemie. Beiden werkten in de smederij van hun vader, die er toen alleen voor kwam te staan en dus wel hulp kon gebruiken. In 1899 nam hij de toen 20-jarige Cor Peperkamp in dienst, die later de smederij zou overnemen en voortzetten. In 1906 hield Klaas Smit, inmiddels 73 jaar, het voor ge zien en vertrok met zijn echtgenote naar Haarlem, waar 68 Cor Peperkamp groeide uit tot een po pulaire en kleurrijke Castricumse per soonlijkheid. Behalve als smid stond hij bekend om zijn vele nevenactiviteiten, waaronder bestuurslid van verschillen de verenigingen, vrijwel vaste getuige bij geboorteaangiften, ceremoniemees ter bij allerlei festiviteiten en plechtig heden en vooral ook als humorist en grappenmaker. Voor wie meer wil weten over deze welhaast legendarische Cas- tricummer, verwijzen we naar het artikel 'Wie was...Cor Peperkamp', 15e jaarboek van Oud-Castricum (1992), geschreven door zijn kleindochter Catharina Peperkamp. Een foto uit 1911 toont smid Peperkamp temidden van een aantal personen poserend voor zijn woonhuis annex sme derij en zo te zien is het uiterlijk van het pand, in de vier jaar na de aankoop, niet veranderd. Het gezin van Cor Peperkamp en Trijntje Berkhout tel de zeven kinderen, waarvan er een jong overleed. Twee zoons, Cor en Frans Peperkamp, werkten in de smederij van hun vader. Door de maatschappelijke ontwikkelingen onderging de aard van het smidswerk veranderingen, die aan Peper kamp niet voorbij gingen en die aanleiding gaven tot een drastische verbouwing van het pand in 1935, waardoor de verkoop en reparatie van fietsen op het programma kon worden gezet. Na het overlijden van Cor Peperkamp in 1952 zetten zijn zoons Frans en Cor het bedrijf voort, waarbij Cor de eigenaar werd van het winkelgedeelte met een haarden- en kachelzaak en Frans de voortzetting van de smederij voor zijn rekening nam. In 1964 kwam er een einde aan de smederij. Cor Peper kamp jr. trok zich uit de zaak terug om te gaan werken als buschauffeur en zijn echtgenote Femmetje Bruinenberg begon op Dorpsstraat 58 een stomerij, als depothoud- ster van Stomerij Krom. In 1968 kwam na echtscheiding Dorpsstraat 58 in handen van Femmetje. De stomerij heeft 11 jaar bestaan, tot 1975. Het pand heeft daarna te huur gestaan tot 1979, in welk jaar het werd afgebroken om plaats te maken voor een veel kolossaler pand met een winkelbedrijf en koopappartementen. Voor deze nieuwbouw werd ook het hierna te bespreken pand Dorpsstraat 60 gesloopt. In 1982 opende Jan Res er de 'doe-het-zelf'zaak Handy House, die na aansluiting bij een landelijke keten omgedoopt werd in Doeland. In 1990 nam zijn zoon Paul Res de zaak over. Nog niet zo lang hij in 1910 overleed. De smederij en toebehoren verkocht hij in 1907 aan zijn knecht Cor Peperkamp, die enkele maanden eerder in Uitgeest was ge huwd met Trijntje Berkhout en bij de aankoop financieel gesteund werd door zijn schoonvader Mattheus Berkhout. Cor Peperkamp stamde evenals zijn voorganger uit een geslacht van sme den. Zijn grootvader Jan Peperkamp was smid in Bergen. Zijn vader Kees Peperkamp had een smederij op Bon- kenburg in Uitgeest. Oploop voor de smederij Peperkamp aan de Rijksstraatweg (later Dorpsstraatin 1911. Met de hand in de zak smid Cor Peperkamp. Het wiel, waaromheen de smid een ijzeren band zal smeden, wordt vastgehouden door smidsknecht Piet Dam. Het pand van Peperkamp, Dorpsstraat 58, na een ingrijpende verbouwing in 1935. Volgens het opschrijl op de gevel is het nu een SMEDERIJ RIJWIELHANDEL

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 70