De geschiedenis van de Dorpsstraat en zijn bewoners (deel 7) In het vorige artikel hebben we een begin gemaakt met de bespreking van de bewo- ningsgeschiedenis van het gedeelte gelegen tussen de Burg. Mooijstraat en de Toren straat. Het betrof de bebouwing van een in 1822 nog maagdelijk gebied. Opvallend is dat dit gedeelte, toen we erover schreven, opnieuw voor een groot deel tijdelijk braak lag. Dit kwam door de sloop van panden, die plaats moesten maken voor nieuwbouw in het kader van de herinrichting van het Bakkerspleintje. Inmiddels is de nieuw bouw daar gereed gekomen. Het is een volumineus bouwwerk met een winkelga lerij en bovenwoningen. Het straatbeeld is geheel veranderd en de opmerking: "Ik ken mijn dorpscentrum niet meer terug," is hier zeker van toepassing. Na deze aanvulling op ons vorige artikel vervolgen we de bewoningsgeschiedenis van het gedeelte van de Dorpsstraat tussen Burg. Mooij straat en Torenstraat met de be spreking van panden waaraan we in het vo rige artikel niet zijn toegekomen en waarvan een kadasterkaart uit 1963 een beeld geeft. Dorpsstraat 58 (nu winkel- en appartemen tengebouw) De plaats van het huidige Dorpsstraat 58 was - zie de betreffende kadasterkaart (nr. 366) - al in 1822 bebouwd en werd omschreven als huis, schuur en stal, toen eigendom van de in 1788 in Amsterdam geboren Bartholomeus Nicolaas Rommel, de overgrootvader van de later in Cas- tricum zeer bekend geworden kapitein Albert Rommel. Batholomeus vestigde zich omstreeks 1815 in Castricum, in welk jaar hij trouwde met Johanna Margaretha Telvooren, een weduwe, die eerder gehuwd was met Pieter Mos, uitbater van De Rustende Jager, van wie ze de inboedel had geërfd. Zijn huwelijk stelde Bartholomeus in staat de exploitatie van De Rustende Jager als kastelein en logementhouder voort te zetten. Hij viel dus in een gespreid bedje. De Rustende Ja ger leverde hem kennelijk het nodige op, want in de loop der jaren wist hij een status van groot grondbezitter in Castricum te verwerven met de aankoop van huizen en land. Rommel woonde 66 - De recent gereedgekomen nieuwbouw aan de Dorpsstraat in het kader van de herinrichting van het Bakkerspleintje, op ongeveer de plaats van de vroegere panden Dorpsstraat 48 en Dorpsstraat 50/52. De toegang tot het vernieuwde Bakkerspleintje bevindt zich ongeveer op de plaats van de vroegere panden Dorpsstraat 54/56. De geschiedenis van genoemde panden tot aan de sloop kwam in het vorige artikel in deze reeks ter sprake. Links een glimp van de reeds eerder nieuw gebouwde modezaak Muil. TORENSTRAtT Gedeelte van kadasterkaarten uit resp. 1822 (links) en 1963, waarbij ingekleurd de panden die in dit artikel worden besproken.

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 68