We hebben gehoord dat het oorspronkelijke idee was om samen te bouwen met het Clusius College en met Land schap Noord-Holland; Het Clusius College is al in een eerder stadium afgehaakt en recent werd bekend dat ook Landschap Noord-Holland en enkele andere natuurbeherende instanties niet meer willen deelnemen. Het idee van het Groenhuis zoals het werd genoemd, lijkt daarmee jammer genoeg van de baan. Rob van Eerden: Het was een prachtige combinatie ge weest. Er is een relatie tussen alles wat te maken heeft met cultuurhistorie, waaronder archeologie, natuur- en land schapsbeheer, recreatiebeheer, waterbeheer enz. Al die aspecten moeten veel meer integraal bekeken worden. Het Groenhuis was een ideale mogelijkheid daarvoor geweest. Ook zouden er goede mogelijkheden zijn voor samenwer king, zoals bijvoorbeeld een gezamenlijke ontvangstruim te, wat voor alle partijen kostenbesparend zouden werken. Het provinciaal bestuur is er van overtuigd dat een Groenhuis en Archeologisch depot samen een grote meer waarde zouden hebben, maar mocht dat inderdaad niet doorgaan, dan komt het depot toch naar Castricum. Het is de bedoeling dat het bij het station op de plaats van de inmiddels afgebroken loodsen komt. Dat terrein zal door de provincie van de gemeente worden gekocht. Het is een prachtige locatie, waar de aandacht van een half miljoen treinreizigers per dag op het nieuwe centrum gevestigd kan worden. De locatie ligt ook dichtbij archeologisch interessante ge bieden, wat wellicht ook een rol heeft gespeeld. Rob van Eerden; "De duinen en het Oer-IJzijn archeolo gisch zeer belangrijk. Mijn belangstelling voor de archeo logie is hier ook gewekt, toen ik zag wat een spectaculaire resultaten in 1995 en 1996 het archeologisch onderzoek van de toenmalige Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek in de Oosterbuurt in Castricum opleverde. Ik ben toen van meet af aan mee gaan doen en ben lid geworden van Oud-Castricum. Uit die opgraving is weer de tentoonstelling Schatten onder je voetenen het boek 'Het land van Hildevoortgekomen. Heb je altijd bij de provincie gewerkt "Van 1984 tot 2002 werkte ik bij het Ministerie van Land bouw en had daar te maken met de bescherming van na tuurgebieden. Ik had daar te maken met de zogenoemde 'robuuste verbindingvan kust tot kust, een oost-west verbinding in de provincie. Er is overigens net weer een besluit genomen dat er ruim 200 ha extra natuurgebied tussen het Alkmaardermeer en de duinen gerealiseerd kan worden. Vanaf 2002 werk ik bij de provincie als beleidsadviseur archeologie. De aanwijzing van gebieden als archeolo gisch monument hoort ook tot mijn taak. Binnenkort zal de geest Heemstede, eigenlijk in aansluiting op Kronenburg en omgeving, als zodanig worden aangewezen. Zo rond het nieuwe centrum zijn er veel archeologisch belangrijke gebieden, zoals het Oer-IJ en historische hoogtepunten als de abdij van Egmond enz. te bezoeken. Wanneer staat het gebouw er denk je Rob van Eerden: "Als het allemaal loopt zoals het nu ge pland is, kan het gebouw eind 2013 worden geopend. Het wordt een pracht van een gebouw met een conferen tiecentrum, studieruimtes enz. Wij willen overigens in de provincie een breed draagvlak ontwikkelen voor het nieuwe centrum en de organisatie van een conferentie voor alle betrokkenen, waaronder de historische verenigingen, hoort daar zeker bij. De provincie Noord-Holland wordt al minimaal 6000 jaar bewoond en er zijn honderden vindplaatsen bekend en on derzocht, wat een grote hoeveelheid vondsten heeft opge leverd. Daarvoor is voldoende opslagcapaciteit onder de juiste klimatologische omstandigheden noodzakelijk. We zijn het helemaal met Rob van Eerden eens dat een nieuw goed toegankelijk gebouw een geweldige mogelijk heid is om in te spelen op de toenemende belangstelling voor de vroege historie van de provincie en het is hele maal mooi dat het in Castricum komt te staan. Niek Kaan Simon Zuurbier 65 Rob van Eerden in actie bij de grote opgraving in de Oosterbuurt (1995).

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 67