Provinciaal archeologisch depot naar Castricum De provincie Noord-Holland beheert een archeolo gisch depot, waar archeologische vondsten uit de hele provincie worden bewaard. Het is gevestigd in het gebouw Mercurius in Wormerveer. De Werk groep Oud-Castricum heeft daar ook veel vondsten ondergebracht. Het ziet er nu naar uit dat het materi aal weer naar Castricum terugkomt. Vorig jaar verscheen het bericht in de kranten dat de provincie van plan is een nieuw depot te bouwen en dat Castricum als nieuwe vestigingsplaats is ge kozen. Er zijn vier locaties bekeken en de plaats ten westen van het NS-station bleek het meest geschikt. De komst van een dergelijk instituut naar Castricum is natuurlijk geweldig nieuws. We maakten een af spraak met de provinciaal beleidsadviseur voor ar cheologie en cultuurhistorie, de Castricummer Rob van Eerden. In ons gebouw aan de Geversweg vroegen we hem om de plannen toe te lichten. Rob van Eerden: Het gebouw waar het depot nu is gevestigd wordt te klein, het ligt te ver van het openbaar vervoer en het heeft geen specifieke publieksruimte. Vanwege het vele glas in het gebouw loopt de temperatuur snel op en 's nachts daalt die weer snel. Het enorme fluctueren van de temperatuur is niet goed voor de kostbare vondsten. Onder meer worden er straks 64 twee grote prehistorische kano 's bewaard van 8 meter lang. Besloten is naar een nieuw gebouw te gaan. Daar speelt ook in mee dat er toenemetide belangstelling is voor histo rie en archeologie en in een nieuw gebouw zouden grotere groepen mensen kunnen worden ontvangen. Het is zeker de bedoeling ook vondsten te exposeren, al wordt het geen museum. Het woord depot is eigenlijk niet het goede woord voor het nieuwe gebouw; 'archeologisch informatiecentrum dekt de lading beter. Het is de bedoeling om de informatie zowel voor de speci alist als voor de gewone belangstellenden toegankelijk te maken. We willen dat het gebouw ook beschikbaar is om onderzoek te doen. Zijn er al ideeën over het ontwerp van de nieuwbouw? Rob van Eerden: "We zijn bezig met een aantal scenario 's en er zijn wat schetsontwerpen gemaakt. Het zal aan de zuidwest kant voor een deel onder de grond in een duin worden verwerkt, waar de bodemvondsten toch vandaan komen. Bovendien kunnen klimaatschommelingen op die manier beter worden opgevangen. De publiekskant komt meer aan de noord/noord-oost kant. Bij de entree zullen wat topvondsten worden getoond. Je loopt langs het ge bouw in de richting van de duinen. Een horecavoorziening is zeker ook een mogelijkheid. Schets van het archeologisch depot V;

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 66