mm m MillliilM In opdracht van de Werkgroep Oud-Castricum heeft het bedrijf Restaura deze vondst gerestaureerd. Men heeft eerst röntgenfoto's gemaakt. Men stelde het volgende vast: "Het ruiterspoor is over dekt met corrosieaanslag. Bewegende delen zijn gecor- rodeerd. In het voorwerp zijn breuken aanwezig. Het op pervlak is aangetast, er zijn putjes ontstaan. Het opper vlak laat laagsgewijs los. Fragmenten van het oppervlak ontbreken. Het voorwerp is niet compleet, aan één kant ontbreekt de gesp. In 2009 is de grondige restauratie voltooid en is er toch een zeer gaaf exemplaar te voorschijn gekomen. Dankzij archeologische vondsten en afbeeldingen is de ontwikkeling van de middeleeuwse ruitersporen redelijk goed bekend. Tot aan het einde van de dertiende eeuw is het prikspoor in gebruik. Hiervan eindigt de schacht in een punt. In de Vikingtijd had men al priksporen. Het in de Schoolstraat gevonden exemplaar lijkt een com binatie van een prikspoor met een gelijkmatig gebogen beugel. Datering is tussen 1300 en 1350. Het behoort tot een van de meest fraaie ruitersporen. Hoe zo'n spoor, dat tot de uitrusting van een middeleeuw se ruiter behoorde, op een plek in de Schoolstraat terecht kwam, dicht bij de kerk en de dingstal waar men recht sprak, blijft een open vraag. Rino Zonneveld Bronnen: Baart, J. et al., 1977: Opgravingen in Amsterdam, 20 jaar stadskernonderzoek, Haarlem, p. 436-437. R.A.M., Detector Magazine nr. 12, december 1993, Drachten, p. 6-7. Restaura, Restauratierapport 2009, Haelen. Smulders, S., De Schoolstraat al in de le eeuw be woond, 28e Jaarboek Werkgroep Oud-Castricum, 2005, p.3-10. Weber, E., Heemskring nr. 32, Historische Kring Heemskerk, 2004, p. 48. Het gerestaureerde ruiterspoor. 63 WW———

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 65