petoren, Aurora Opmeer of Lutjewinkel. Door de vele fu sies wisselden de melkrijders nog al eens. Het was hard werken en Mannie verrichtte alle voorko mende hand- en spandiensten, deed de administratie en verving mij als ik weg was. De komst van de melkmachine kon het werk enigszins verlichten. En het land in het duingebied liet het ook afweten. Door de waterwinning met de pompstations ging het grondwa terniveau naar beneden; in 1933, in vaders tijd, is het stuk land zelfs 90 centimeter afgegraven om weer bij het grondwater te komen. Het bleef een probleem, we hebben zelfs wel water ingebracht, we hebben vele droge jaren gekend. Onze zoons Wouter en Michiel zijn op Zeeveld in 1963 en 1967 geboren. In die tijd waren we in gesprek over bouwkundige aanpassingen aan de boerderij of om er gens anders heen te gaan. In het kader van het Ontwik- kelings- Saneringsfonds kwam de boerderij Heereweg 1 ter beschikking en zijn we in november 1968 naar de Van Tienhoven Hoeve verhuisd. Heereweg 1, Van Tienhoven Hoeve Op de plaats van het huidige kantoor 'Fochteloo' van PWN stond tot het begin van de vorige eeuw boerderij 'Zee duin'. Deze boerderij moest worden gesloopt om plaats te maken voor de dokterswoningen voor het provinciale ziekenhuis Duin en Bosch. In 1902 neemt mr. Gijsbert van Tienhoven, commissaris van de Koningin in onze provin cie, het besluit om een nieuwe boerderij te laten bouwen voor Jacob Kuijs met zijn gezin, toen de bewoners van boerderij Zeeduin. De nieuwe boerderij wordt gebouwd in 1903 en gaat de naam dragen van de commissaris van de Koningin: 'Van Tienhoven Hoeve'. Lang heeft Jacob Kuijs niet op de nieuwe boerderij ge woond, want in 1906 worden de nieuwe bewoners Piet Beentjes, melkveehouder, en zijn vrouw Anna Bruin. In 1922 vindt naar een ontwerp van het PWN een ver bouwing plaats en in 1928 wordt een hooiberg met schuur bijgebouwd. Het bedrijf van Piet Beentjes wordt in 1945 overgenomen door zijn zoon Klaas en de familie Beentjes heeft er tot 1967 geboerd. In dat jaar wordt ook de grote stal voor 61 stuks vee en de landbouwschuur geplaatst. In november 1968 is de familie van Simon Mooij van Zee veld naar deze boerderij verhuisd. Mannie en Siem Mooij: De overgang van Zeeveld naar de Van Tienhoven Hoeve was heel groot; we hadden hooi en kuilgras in de zomer al naar de Van Tienhoven Hoeve gebracht, het was een hele verhuizing. En we moesten omschakelen naar een groter bedrijf er was inmiddels al wel een trekker en er kwamen een andere maaibalk, een andere hooischudder en meer veranderingen, maar je moest ook wennen aan het gebruik van die trekker. De paarden waren al gauw overbodig, maar we hebben ze van hun oude dag laten genieten; ze werden 29 en 31 jaar! Je was die paarden zo gewend, een stuk van je leven was het; eerst 's morgens de paarden voeren, dan koeien mel ken, daarna met de paarden aan het werk. 's Avonds kregen ze nog wat hooi en dan gingen we slapen! Als ik aan die beesten denk, in de winter op stal en in de zomer buiten in de wei, nu nog, oef...! We hadden in het begin 30 melkkoeien in de stal, een Zuid- Hollandse stal, en ook nog varkens, twee fokzeugen, scha pen en kippen, een heel bedrijf met veel werk. Nico is bij ons blijven werken tot 1998, bijna 40 jaar; in 1999 is hij verhuisd naar een woning aan de Poelven. Hij is in 2003 plotseling overleden. De Van Tienhoven Hoeve aan de Heereweg

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 61