De ingang naar de Emma hoeve vanaf de Heereweg. De huidige Emma hoeve. De woning met de achterliggende stal werd in 1951 over genomen door Lambertus (Ber) Scheerman. Hij was ge huwd met Theodora (Door) Castricum en was winkelier, grondwerker, tuinder, veehouder en vooral klusjesman (zie 19e jaarboek, 1996). In 1956 heeft Ber zijn veehou derij aan de westkant uitgebreid met een varkenstal; deze stal werd ook bestemd voor het onderbrengen van enkele melkkoeien. In de jaren zestig is Ber met de afbouw van zijn be drijfje begonnen; de veestalling voor varkens werd in 1961 overgenomen door C.H. Snelders die in Am sterdam een jeugdherberg exploiteerde. Snelders ver bouwde de stalling tot vijf permanente zomerverblijven en verhuurde de huisjes aanvankelijk vooral aan zijn Am sterdamse kennissen. Ber Scheerman is in 1962 met een boot naar Australië gegaan op bezoek bij zijn twee geëmigreerde zoons. Na terugkomst heeft hij zijn bedrijf afgebouwd, ging bij de nertsfarm van De Lange in Bakkum werken en deed hij werk bij aannemer Scheemda in Amsterdam. De hooiberging werd naast het stallen van vee ook ver huurd aan strandexploitant Klaas Ulder voor opslag van allerlei strandbenodigdheden. Het woongedeelte werd in gericht voor zijn zoon Kees, die met vrouw en vier kinde ren terugkeerde uit Australië. Nadat Ber Scheerman in 1980 was overleden en zijn vrouw Door in 1981 naar De Bogaert verhuisde, werd de woning met hooibergplaats overgenomen door neef Albertus (Ber) Scheerman, die in 1984 de woning verbouwde. In 1990 werd het geheel van Ber Scheerman overgeno men door Balthasar (Bal) Molenaar, zoon van Theodorus Molenaar en Emma M. Lute. Bal was vrachtrijder van be roep, woonde aan de Bakkummerstraat en was gehuwd met Hanny Castricum. Zij startten een strandexploitatie in Castricum aan Zee en konden de ruimte in de hooiberging goed gebruiken voor opslag. De zomerhuisjes kon Bal in 1991 overnemen van Snelders. De naam 'Emma hoeve' heeft Bal aan de 'barg' gegeven als herinnering aan zijn moeder Emma Lute. Bal is vanaf zijn jonge jaren geïnteresseerd in oude militaire voertui gen en heeft er zelf heel veel mee gereden. Ook is hij ac tief bij 'Keep them Rolling' en 'Wheels', organisaties die 54 zich voor behoud van deze oude voertuigen inzetten en aan herdenkingsritten meedoen. Bleumerweg 12 In 1927 liet Hendrik Twisk (1897), veehouder en landbou wer, die toen nog op boerderij Johanna's Hof aan de Zee weg woonde, een veestalling voor acht melkkoeien bou wen aan de Bleumerweg. Deze veestalling verrees achter het bestaande woonhuis als een onvolledige stolp naar ontwerp van J. Weel, aannemer uit Bakkum. Een jaar later werd nog een houten schuur gebouwd, die diende voor het onderbrengen van varkens. Hendrik Twisk, die in 1922 gehuwd was met Dieuwertje Schouten (zie 10e jaarboek, 1887), kon nu verder vorm geven aan zijn bedrijf als veehouder en landbouwer. In het begin van de jaren dertig voegde hij kamperen en recre atie toe aan zijn bedrijf. Uiteindelijk stonden er achttien particuliere houten zomerhuisjes op het land en vijf aan de Bleumerweg. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn in en om de boerde rij Duitse militairen ingekwartierd geweest. Hun paarden De situatie in 1933.

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 56