Stolpboerderijen in Castricum en Bakkum (deel 7 - slot) De zevende aflevering over stolpboerderijen is te vens het laatste artikel in deze serie, waarin deze keer twee boerderijen in Castricum en vier in Bak kum worden besproken. In totaal zijn dan de 44 nog bestaande stolpen beschreven, waarvan 25 in Castri cum en 19 in Bakkum. Deze artikelenreeks wordt af gesloten met de Van Tienhoven Hoeve, die een mar kante plaats inneemt op de hoek van de Heereweg en Zeeweg in Bakkum. Dorpsstraat II Aan de Dorpsstraat staat een goed onderhouden stolp tus sen woningen die uit het begin van de vorige eeuw date ren. De stolp zou gebouwd zijn omstreeks 1891 in opdracht van Otto Kehl. In het 27e jaarboek (2004) is de geschiede nis van dit pand beschreven door Wim Hespe in het artikel over de Dorpsstraat. Simon Twisk werd in 1922 de nieuwe eigenaar. Hij ge bruikte het pand niet als boerderij, maar als bedrijfspand voor de bloembollenteelt en handel. De boerderij ging in 1929 over op zijn broer Gerrit en later op diens zoon Jan Twisk, die zich specialiseerde in de handel van planten en bloemen. Jan en zijn vrouw Nera Liefting stopten met het bedrijf in 2002. Jan hield zich vervolgens bezig met het verzamelen van gereedschappen die in tuinderijen werden gebruikt. Helaas overleed hij in augustus 2006. Dorpsstraat 142 Aan de Dorpsstraat 142, eerder heette dit gedeelte de Alk- maarderstraatweg, staat een fraai woonhuis waarvan de stolpvorm nog duidelijk herkenbaar is. Dit huis werd in 1920 gebouwd door G. Borst, metselaar uit Castricum als een onvolledige stolp met hooiberging en stal. In 1922 kwam het pand in bezit van de 75-jarige Klaas Veldt uit Egmond-Binnen, die er zijn melkveehouderij be gon. Klaas was gehuwd met Maartje Brakenhoff; uit dit huwelijk hadden zij 6 kinderen (zie 5e jaarboek, 1982). Na het overlijden van Klaas Veldt in 1929 werden het huis, schuur en bouwland voor de ene helft op naam gezet van zijn zoon Gerrit en voor de an dere helft op naam van zijn doch ter Marijtje Veldt, beiden waren ongehuwd gebleven; hun moeder Maartje Brakenhoff bleef er wonen tot haar overlijden in 1941 In 1968 werd door Gerrit het be drijf beëindigd en werd Piet Kuijs de nieuwe eigenaar. Piet werd ge boren in 1928 als zoon van de be kende organist en dirigent Pieter Kuijs en Catharina Brandjes, was makelaar in onroerend goed en trouwde met Catharina G. (Tine) de Wit. Piet Kuijs liet in 1969 de boerderij met veestal door aannemer C.G. de Nijs uit Castricum geschikt maken voor bewoning en er werd een ga rage bijgebouwd. De bestaande woning aan de De boerderij van Jan Twisk. De huidige situatie.

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 54