Voorwoord Het alweer 33e jaarboek van de Werkgroep Oud-Castri- cum legt opnieuw getuigenis af van het vele werk dat door de jaren heen door de leden van de werkgroep wordt ver richt. Al sinds 1967 beijveren zij zich op vele manieren om de geschiedenis van Castricum en Bakkum te boekstaven en uit te dragen. En dat zonder van het dorp een soort open luchtmuseum te willen maken of geschiedenisfreaks te willen zijn. Het bevorderen van het behoud van het cul tuurhistorisch erfgoed staat hoog in het vaandel. In de ja ren rond de oprichting bereikte de groei van Castricum zijn top en werd er tamelijk roekeloos omgesprongen met het nabije verleden. Dat ging velen aan het hart. In de sfeer van die tijd moest daar actie tegen worden ondernomen! Nu enkele tientallen jaren en veel nieuwe woonwijken la ter blijkt de behoefte om een lijn te behouden van vroeger naar nu, nog steeds springlevend. Die bestaansgrond voor de werkgroep is nooit veranderd. Dat verklaart wellicht het grote succes van het boek van Ernst Mooij 'Het Cas- tricumse Landschapeen geschiedenisboek', dat vorig jaar in enkele maanden volledig was uitverkocht. En er ligt vast ook wel een lijntje naar de restauratie van de stolpboerderij aan de Alkmaarderstraatweg, naar het her stel van de Maer- of Korendijk, het behoud van het oude raadhuis en het oude Armenhuis. Onze in de loop der jaren aangelegde verzamelingen zijn niet alleen talrijk in omvang, maar ook kwetsbaar. Foto's, documenten, tijdschriften, alle gedrukte en geschreven pa pieren die in ons bezit zijn gekomen, worden op den duur door de tand des tijds aangetast. Het zou een onvergeeflij ke fout zijn om dat proces zijn gang te laten gaan. Daarom zijn er nu plannen om die processen te stoppen, bijvoor beeld door digitalisering en opslag van de originelen op veilige plaatsen. In samenhang met het gebruik van mo derne communicatiemiddelen (bijvoorbeeld de website) wordt dan bovendien de toegankelijkheid sterk bevorderd. Misschien zal eens in de toekomst het jaarboek ook wel in gedigitaliseerde vorm verschijnen. Voorlopig volstaan wij met weer een nieuw fraai jaarboek in een gedrukte uitvoering. Ik wens alle lezers veel leesplezier! Frans Duffhues, voorzitter Het deelnemen door de werkgroep aan het overleg over de herinrichting van het terrein van het landgoed 'Duin en Bosch', tekent overigens de sfeer waarin tegenwoordig binnen de gemeente de inbreng van Oud-Castricum wordt gewaardeerd. De Castricumse bevolking laat zich ook niet onbetuigd. Velen bezoeken de tentoonstellingen die door de werk groep worden georganiseerd. Onze donateurs steunen ons bovendien ruimhartig, waar wij zeer dankbaar voor zijn. Omslag van 'Het Castricumse landschapeen geschiedenisboek'door Ernst Mooij Dorpskernen, buurtschappen en cultuurhistorie in het Castricumse landschap

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 4