ging een feestelijke optocht vanaf De Rustende Jager on der muzikale begeleiding van het fanfarecorps D.I.U. van Duin en Bosch. Na een dringend verzoek via de 'Turnkring voor Alkmaar en Omstreken' aan het gemeentebestuur kreeg DOS in 1934 toestemming om ook het gymnastieklokaal van de pas gerealiseerde openbare lagere school aan de Bakkum- merstraat te gebruiken. Dat was een hele vooruitgang, om dat er meer materiaal voorhanden was. Belangrijk waren bijvoorbeeld de ringen, in die tijd een verplicht onderdeel op alle wedstrijden voor meisjes en dames. Vanaf 1936 deed DOS veel mee aan gymnastiekwedstrij- den in de regio. Zo waren er jaarlijks de 'Korenbeurs wedstrijden' in Alkmaar, waarvoor flink geoefend moest worden en waar de nodige successen werden behaald. Ja renlang organiseerde de vereniging zelf een uitvoering in Hotel Borst, het hoogtepunt van het verenigingsjaar, waar aan alle leden deelnamen. Deze uitvoeringen werden toen elk jaar herhaald voor de patiënten van Duin en Bosch. Uiteraard was DOS ook van de partij tijdens de feestweek die in de zomer van 1936 werd georganiseerd door de VVV 'Castricum Vooruit'. Op 11 juni 1937 werd het eerste lustrumfeest gevierd. In het voorjaar van 1938 werd de eerste grote turndag gehou den op het veld bij Johanna's Hof, met deelname van ver enigingen uit de omtrek. In totaal 600 gymnastiekliefheb- bers mochten zich daarbij uitleven. Het ledenaantal van de vereniging groeide in dat jaar tot circa honderd. Alhoewel het ledental in de loop der jaren fors terugloopt, wordt er anno 2010 door circa 200 enthousiaste leden nog hard getraind in de gymnastiekzalen aan de Eerste Groen- elaan en de Vondelstraat. Het aanbod varieert van kleuter- gym tot VIOS-fit 50+ en ook de volleybaltak bloeit nog. Ook worden tijdens onderlinge wedstrijden nog regel matig successen behaald door met name de jeugd, zodat VIOS zich zeker mag opmaken voor het 90-jarig bestaan in 2013. De naam staat nog steeds voor 'Vooruit is ons streven', maar de vereniging heeft ook alle recht om met trots terug te kijken op vele glansrijke jaren! DOS De beginjaren Uit het jaarverslag 1932-1933 blijkt dat in het eerste ver enigingsjaar al gebruik werd gemaakt van drie oefenlo kalen. Dat waren de zaal van De Rustende Jager, het lo kaal van de toenmalige school naast het oude raadhuis en de zaal van Hotel Borst. In deze zaal had DOS zelf wat materiaal, zoals een oude houten brug, een paard en een rekstok. Opmerkelijk was dat zuster Koeman al vier maanden na de oprichting van DOS bedankte voor het voorzitterschap, omdat zij er te weinig tijd voor zou hebben en zich door sommigen in de steek gelaten voelde. Het 1-jarig bestaan van de vereniging werd al meteen gevierd met een openbare demonstratiemiddag op 9 juli 1933 op een sportveld bij Johanna's Hof. Daaraan vooraf Herstel na een donkere periode In augustus 1940 stond de vereniging er financieel zo slecht voor, dat het college van burgemeester en wethou ders werd verzocht om kwijtschelding van de zaalhuur 1,50 per week) over het jaar 1940. De miserabele finan ciële situatie werd toegeschreven aan het uitbreken van de oorlog, want er moest een extra uitgave worden gedaan om te verduisteren. Het 10-jarig bestaan werd in 1942 nog wel gevierd met Onder leiding van Gerrit Jan Krösschell vond op 16 maart 1932 in De Rustende Jager de oprichtingsvergadering van DOS plaats. De vereniging startte met een 50-tal leden. Tot 'presidente' werd 'mejuffrouw' Grietje Koeman gekozen. Zij was verpleegkundige op Duin en Bosch. Reinder Moes was de eerste secretaris. De contributie werd gesteld op 0,20 per week voor volwassenen en 0,12 voor kinderen. In de oprichtingsvergadering werd initiatiefnemer Krösschell al benoemd tot erelid. Gerrit de Rie uit Alkmaar, die mede-op richter was, werd aangesteld als leider van de oefenavonden. Op 23 april 1932 werden de statuten van kracht, waarin het doel van de vereniging als volgt werd omschreven: "de gymnastiek te beoefenen en uit te breiden, welk doel zij zal trachten te bereiken door het houden van geregelde oefeningen en het geven van uitvoeringen". - - Gerrit-Jan Krösschell, mede oprichter en erelid van DOS. Deelname van DOS aan een turndemonstratie in Egmond in 1932. 45

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 47