R.K. KIEZERS De gasfabriek strijdpunt bij de verkiezingen Een kleine groep ingezeten onder aanvoering van Gerrit Res voert eind 1930 actie tot opheffing van de gemeentelijke gasfabriek en pleit voor directe levering van hoogovengas door Beverwijk en voor levering van stroom door het PEN. De directeur van de gasfabriek, Jac. van Eloeve, maakt een kostenver- gelijking, waaruit blijkt dat er beslist geen financieel voordeel verbonden is aan gaslevering door Bever wijk. Verder wijst Van Hoeve op het belang dat de gemeente heeft bij het bezitten van een eigen zelf standig productiebedrijf. De gemeenteraad staat unaniem achter de directeur; de raad vindt ook het sociale aspect van de gasfa briek van belang, met name het feit dat er in deze crisistijd werk geboden wordt aan tien personen in vaste dienst en er ook steeds werk is voor losse ar beiders. Bovendien wordt jaarlijks 7000 hectoliter cokes verkocht aan vooral de kleine man, voor 20 cent per hl minder dan in Beverwijk. Tegen de di recte stroomlevering door het PEN heeft de gemeen teraad geen principiële bezwaren, maar wel tegen de manier waarop het PEN dit bedrijf in handen tracht te krijgen door zeer hoge stroomtarieven en de onwil om het aflopende contract te verlengen. Met de gaskwestie ontbrandt de verkiezingsstrijd voor de te houden gemeenteraadsverkiezingen van juni 1931 in volle hevigheid. De r.-k. kiesvereniging met Gerrit Res als een van de voormannen en kandi daat voor de gemeenteraad wil een nieuw en onpar tijdig onderzoek naar de levering van gas en elektri citeit; deze kiesvereniging stelt op 18 februari 1931 een eigen commissie van onderzoek in bestaande uit de heren Gerrit Res en Piet de Wildt. Bij voortduring zijn er pogingen van Res in het werk gesteld om te komen tot opheffing van de gasfabriek: door de directeur van corruptie te beschuldigen en door rapporten van de directeur van het gasbedrijf te Beverwijk te overleggen met vernietigende kri tiek op het beheer van het gasbedrijf te Castricum. Bovendien zijn geruchten in omloop gebracht dat er hier geknoeid wordt en ook zelfs dat Van Hoeve we gens fraude is gearresteerd. Telkens blijkt uit onderzoek van onpartijdige des kundigen dat er geen sprake is van corruptie of frau de en dat het voor Castricum goedkoper is om de eigen gasfabriek in bedrijf te houden. Inmiddels is wel het nodige wantrouwen gezaaid en is het dorp verdeeld in voor- en tegenstanders. Door beide groepen worden huis-aan-huis-pamfletten ver spreid. De gaskwestie leidt tenslotte tot een scheu ring in de r.-k. Staatspartij. De groep, die zich voor stander blijft tonen van levering van stroom door het PEN en gas door Beverwijk, gaat met een vrije lijst onder aanvoering van Gerrit Res de verkiezingen in. De nieuwe raad, die op 1 september 1931 wordt geïn stalleerd, is ingrijpend gewijzigd; van de acht zetels in de oude raad heeft de r.-k. Staatspartij er vier moe ten afstaan aan de Vrije Groep, ook wel de vrije lijs ters genoemd. Naar de Vrije Groep zijn overgestapt uit de oude raad de raadsleden Nardus Res en Piet Twisk; nieuw gekozen daarin zijn Gerrit Res en Piet Borst. Voor de r.-k. Staatspartij zijn gekozen de he ren Jan de Nijs, Hendrik Hemmer, Piet de Vries en Cor Spaansen. De Vrije Groep laat geen gelegenheid onbenut om het gasbedrijf te dwarsbomen; elk verzoek om uit breiding of verbetering van het bedrijf wordt tegen gewerkt. De beide heren Res maken vanaf 1 septem ber 1931 ook deel uit van de commissie voor de be drijven, waarin zij zich maximaal inspannen om de beëindiging van het bedrijf te bespoedigen. De meerderheid van de raad is echter voorstander van een gemeentelijk gasbedrijf. Hierdoor worden de verzoeken tot het verlenen van kredieten voor uitbreidingen van het gasbedrijf uiteindelijk met een meerderheid van stemmen toch aangenomen. VAN CASTRICUM Een van de pamfletten in de heftige strijd tussen voor- en tegenstanders voor aansluiting bij het PEN en het gasbedrijf Beverwijk. Laat U niet misleiden door menschen die hun naam niet durven noemen Het ongeteekende pamflet dat ZATERDAG in de Gemeente verspreid werd is een opeenstapeling van leugens, om de waarheid te verdoezelen. Onze Gemeente heeft noodig een onderzoek naar goedkooper gas en electriciteit. Om tot dit onderzoek te geraken is het noodig mannen in de Raad te brengen die een eerlijk onpar tijdig onderzoek durven te verdedigen. Stemt dus op de candidaten van de R. K. Kies- vereeniging, die voor dit onderzoek ijveren en uitslui tend het gemeentebelang willen dienen. G. F. RES. 26

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 28