hard gewerkt. Tenslotte was het mijn moeder die niet lan ger voor de boeren wilde werken. Rond 1919 gingen we naar Kramersweg om er een tuindersbedrijf te stichten, samen met mijn oudste broers. We hebben daar een nieuw huis laten zetten waarvoor een ouder huis werd afgebro ken. Van dat bouwmateriaal is zoveel mogelijk gebruik ge maakt. Daar in De Duinkant ben ik opgegroeid. Er woonden allerlei bijzondere mensen. Je had het ho- ningvrouwtje, dat was een Duitse mevrouw en die was met Arie Bakker getrouwd. Ze verkochten bijenhoning. Er stond een bordje bij het huis met de tekst: 'Mensen, men sen eet toch honing, eet toch zoete zonneschijn. 'De zoon van het honingvrouwtje was kapitein en die kwam eens in de zoveel tijd over. Dan kwam hij met zijn (Duitse) vrouw. Ik kreeg een dubbeltje als ik haar fiets aanpakte. Je had er het winkeltje van Jaap Stuifbergen alias 'Kluit Ik weet nog goed, het was op een zondagmiddag toen mijn ouders naar de kerk waren. Samen met mijn broer heb ik door een klein kelderraampje mijn spaarpot gepakt en er wat centen uitgehaald om snoep te kopen. Mijn ouders kwamen er later toch achter, want het werd doorverteld. Onze buurvrouw was zuster Plas, die op Duin en Bosch werkte. Die had altijd vreemde mensen over de vloer. Ze heeft in de crisisjaren nog een jasje voor mij gemaakt van een oude jas. Die werd uit elkaar gehaald en er kwam een bontkraag]'e op. Ik mocht daarmee de klassen in de rondte. Maar ik was niet achterlijk, ik merkte dat ze me voor de gek hielden. Mijn eerste betrekking was in de strandtent van Dirk Bak ker. Ik was toen een jaar of 15. Ik was net 16 toen ik bij een vroedvrouw in dienst kwam. Ze was nogal modern. Moeder kwam op visite en ze zag naaktfoto 's hangen en toen moest ik ontslag nemen. Eind 1939, begin 1940 werkte ik in de kantine bij de bouw van de bergplaats voor het Stedelijk Museum in de duinen. Ik ben in 1942 getrouwd met Gerrit Veldt. Hij werd Gert Best genoemd. Die had eerst verkering met mijn zuster Nel. Die is later nooit getrouwd. Mijn man had altijd zijn eigen stoel bij haar thuis. We waren thuis met zeven meiden, maar ik ben de enige die ooit getrouwd is. Vader Manus Zomerdijk stichtte na zijn vertrek uit de kaas- fabriek met medewerking van zijn zoons een flinke tuinde rij aan de Kramersweg, waar later ook een grote kas bijge bouwd werd. Aan de opbouw van zijn bedrijf kwam na ruim 23 jaar een eind. Door beschietingen van de trein werden verschillende panden onder andere van Bleijendaal, Stolk en Van Duijn getroffen. Ook het huis en de kas van Zo merdijk werden behoorlijk geraakt. De kogels waren door het huis gevlogen en er was veel schade aan het dak en de muren. Ze konden daar niet meer blijven. Nog voor de grote afbraak was begonnen, vertrok de familie in 1942 naar een woning aan het Schoutenbosch en vervolgens naar een huis tegenover de r.-k. kerk. Zowel in Egmond als in Castricum hebben de zoons van Manus de tuinderij voortgezet. Oorlog en afbraak Theo van der Himst: "Jonkheer Gevers was de eerste die tegen mijn vader zei dat de oorlog was begonnen. Mijn va der stond op de Papenberg naar de vliegtuigen te kijken. Vloekend kwam de jonker met z 'n witte kop ook de berg op. Hij zei: "Gijs hoor je g\>d dat die vuile rotmoffen het vliegveld in Bergen bombarderen? Mijn vader zei: "Het wordt wel link voor u. U mag wel uitkijken met het dak van uw huis. Het is van golfplaat en het glimt dat is goed te zien uit de lucht. Jhr. Gevers: "Gijs gvd, ga direct naar Portegies en haal een pot groene verf en ga m'n dak schilderen. Zo is het echt gebeurd. Onderwerp5 Afbraak hulzen. GatSEKES GASTEICUM CASiaiCUM,lö Augustus 19^3 Aan G stolk te Üiinenbw l4 8A4ÏRICUM Ik doel U mode,dat Uw wpning:_ 8 no. kadastraal "bekend 8octie_ 2443 _ia opdracht van het Bijks- ooraalssariaat op korten tormijn afgobroken wordt. De taxatie zal U door het Dopartomont van ïinancion nader bekend wordon gemaakt ondor mododooling van de wijze waarop U schadeloos zal worden gesteld. De Burgemeester van C A S T B I CUM In november 1942 begon de evacu atie. Bevolen werd dat iedereen de ge meente moest verlaten, behalve land en tuinbouwers en personen wier verblijf noodzakelijk was. Degenen die geen werk hadden, moesten op 30 november 1942 weg zijn; de anderen op 31 december 1942. Op 18 augustus 1943 kregen veel wo ningbezitters een brief met de tekst: "Ik deel u mede, dat uw woning ....in opdracht van het Rijkscommissariaat op korten termijn afgebroken wordt. Niet minder dan 267 huizen, bedrij ven en boerderijen aan de Vinkebaan, Mient, Stetweg, Kooiweg, Ooster- buurt moesten verdwijnen, waaronder de hele Duinkant. De Atlantikwall moest ook aan de landzijde verdedigd kunnen worden. De tankmuur, een stukje van de tankgracht en een enkele verdwaalde bunker zijn nog de stille getuigen van wat Castricum is over komen. B. fio:ad :io De kennisgeving aan radiopionier Cornells Stolk, waarin werd meegedeeld dat zijn pand zou worden afgebroken. 17

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 19