Jaarverslag 2009 Ook in 2009 heeft de werkgroep zich weer op allerlei ter reinen ingezet om te bevorderen dat het cultuurhistorisch erfgoed van Castricum en Bakkum zo goed mogelijk be houden blijft. Een duidelijk voorbeeld hiervan is de brief die het bestuur in februari schreef aan de gemeenteraad. In deze brief werd de zorg geuit over het monumenten beleid en met name de instandhouding van panden als het oude raadhuis aan de Dorpsstraat, het Armenhuis aan de Overtoom en een boerderij aan de Alkmaarderstraatweg. Gelukkig kan anderhalf jaar later worden geconstateerd dat deze panden door inspanning van particulieren naar tevredenheid zijn of worden gerenoveerd en dat zij hun historische waarde niet hebben verloren. Daarnaast zijn door de leden van de werkgroep weer veel activiteiten verricht en werd er in verschillende plaatselij ke en regionale verbanden samengewerkt of geadviseerd. Door verschillende schenkingen werd onze collectie aan gevuld. De belangrijkste gebeurtenissen volgen nu in chronologi sche volgorde: 5 januari: traditionele nieuwjaarsreceptie in De Duyn- kant. 18 april: presentatie 'De Baccummer Banroute', sa mengesteld door Ernst Mooij, in Stayokay Hostel Bakkum. 7 mei: afscheid van Sjef Smulders als bestuurslid, die werd opgevolgd door Hans Boot. 16 mei: jaarlijkse excursie van de werkgroep in Eg- mond, waar het historisch museum, de Prins Hendrik stichting, de vuurtoren en de reddingsmaatschappij werden bezocht. 15 september: groep 'Verhalenvertellers' weer van start in samenwerking met de Stichting Welzijn. 23 oktober: presentatie van jaarboek 32, dat werd overhandigd aan de heer Hans de Veen, directeur van Dijk en Duin. Tevens eerste vertoning van de film 100 jaar psychiatrie in de duinen' van Hans Kinders. 19 november 2009: jaarlijkse donateursavond met een lezing van Peter Lassooy, schrijver van het boek 'Monnikenwerk', over de invloed van de abdij van Egmond op het landschap van Noord-Kennemerland. In 2009 verscheen het interne infobulletin van de werk groep vier keer. De leden informeren elkaar daarin over nieuwe projecten en andere wetenswaardigheden. De ac tiviteiten van de werkgroepleden zijn ingedeeld in vier taakgroepen. Taakgroep archiefbeheer, foto en film Ook het afgelopen jaar werden er tijdens de openingsuren door bezoekers regelmatig foto's en andere historische materialen aangeboden. Dit materiaal is vaak een wel kome aanvulling van het archief van de werkgroep. Naar 116 aanleiding van artikelen in het jaarboek komen er ook nog vaak foto's in ons bezit. Door het fotograferen van veel nog bestaande panden en straten kon het pandenarchief worden uitgebreid. Daarnaast werden er veel oude foto's gescand en digitaal verbeterd. Er werd contact gelegd met het Zijper museum, waar men beschikt over een compu terprogramma waarmee foto's en boeken kunnen worden beschreven en opgezocht. De werkgroep overweegt dat programma ook in te voeren. Taakgroep archeologie en cultuurbehoud Er zijn in samenwerking met de gemeente Castricum on geveer zestig kaarten van oude wegen in Castricum en Bakkum gedigitaliseerd door de kaarten te scannen. Ze beslaan de periode 1905 tot 1915. Bij een verkennend onderzoek aan de Duinenboschweg is het reliëf van een middeleeuwse duinbeek gevonden. Er is scherf- en botmateriaal gevonden, daterend uit de elfde of twaalfde eeuw. Er wordt aan een verslag gewerkt. Met regelmaat zijn er vergaderingen van de werkgroep Oer-IJ bezocht. Een groot aantal archeologische vondsten is naar het archeologisch depot in Wormerveer overgebracht. De vondsten, waarbij beschrijvingen van Ernst Mooij zijn ge voegd, zijn in het Archissysteem gezet. Dit is een systeem waarop de vondsten met coördinaten worden aangegeven. De monumentenraad heeft adviezen uitgebracht over di verse onderwerpen, zoals het beeldkwaliteitsplan en de kadernota buitengebied, het welstandsbeleid, het plan voor de ontwikkeling van Duin en Bosch, het masterplan inbreidingen en het tracé fietspad Castricum-Akersloot. Deze beleidsstukken heeft de gemeenteraad inmiddels vastgesteld. Op spoedige aanpak van de restauratie van de boerderij Alkmaarderstraatweg 52 is ook door de Monu mentenraad aangedrongen. Taakgroep jaarboek, archiefonderzoek en pr Door twee of drie leden van de werkgroep werd vaak meerdere keren per week een bezoek gebracht aan de ar chieven. In de meeste gevallen betrof dit het Regionaal Archief te Alkmaar, waar de Castricumse archieven wor den bewaard. Incidenteel werd ook een bezoek gebracht aan archieven in Haarlem en Den Haag. Het werk in het archief Alkmaar betreft vooral het maken van een index op de Castricumse bevolkingsregisters, het digitaal invoe ren van de gegevens uit de oud-rechtelijke archieven van Bakkum en Castricum uit de periode van voor 1811 en het opsporen van gegevens betreffende de geschiedenis en stamboom van Castricumse families, dan wel betreffende onderwerpen die in het jaarboek worden gepubliceerd. In het afgelopen jaar kwam de index over 1880-1890 ge reed en werd een start gemaakt met de index over de pe riode 1890-1900. Het zwaartepunt van het familieonder-

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 118