Simon Zuurbier Er wordt gediscussieerd over het geven van 'vrije en orde' oefeningen (gymnastiek) op school. De raad is hiertegen vanwege de hoge kosten, vindt dat de overige leervakken hieronder zullen lijden en ook vanwege het feit dat de kin deren hier in de gunstige omstandigheid verkeren dat zij buiten schooltijd genoeg in de frisse lucht en op het open veld kunnen bewegen. Een verzoek zal worden gericht aan Gedeputeerde Staten tot ontheffing van het geven van gymnastieklessen voor een periode van vijfjaar. De Gedeputeerde Staten hebben op 11 november afwij zend beschikt over het verzoek tot ontheffing van het ge ven van vrije en orde oefeningen. Dit heeft tot gevolg dat zoveel mogelijk de terreinen bij de scholen voor de oefe ningen geschikt worden gemaakt. 22 september 1909 Jacob Lute wordt benoemd tot telefoonbesteller voorƒ25,- per jaar; de kosten, die per telegram in rekening worden gebracht, bedragen 10 cent bij een half uur gaans vanaf het telefoonkantoor en 15 cent voor meer dan een half uur. 28 september 1909 De heer Bakker richt een officieel verzoek aan de gemeen teraad om hem concessie te verlenen voor de oprichting en exploitatie van een steenkolengasfabriek volgens de voorwaarden die bij B&W waren ingediend. Bakker werd daarbij geholpen door zijn vriend A.C. Lafeber, directeur van het gemeentelijk waterleidingbedrijf in Den Helder. 29 september 1909 De negende 10-jarige volkstelling is gehouden. De wo ningen hebben voor de gehele gemeente een doorlopend huisnummer beginnend bij 1 en eindigend op 536. Het aantal woningen en personen per wijk is als volgt: boven 12 jaar 2,50 van 1 - 12 jaar ƒ1,25 beneden 1 jaar ƒ0,60 26 oktober 1909 De commissie van bestuur over het gesticht Duin en Bosch vestigt naar aanleiding van ingekomen klachten de aandacht op de slechte staat van het onderhoud van de Stationsweg betreffende het gedeelte tussen het station en de overweg naar Duin en Bosch en acht het gewenst dat er langs die weg enige lantaarns worden geplaatst ten ge rieve van de talrijke personen die zich 's avonds langs die weg moeten begeven. De gemeente geeft als oorzaak de overvloedige regen en het veelvuldig gebruik van de weg door vrachtrijders voor vervoer van mest. De gemeente wil op vier punten elek trische verlichting aanbrengen als de elektrische leiding vanaf Duin en Bosch naar het station kan worden geleid. 11 november 1909 Cornelis Stolk doet het gemeentebestuur een aanbieding om acetyleenlicht aan te leggen voor straatverlichting. Hij is bereid om een lantaarn als proef bij zijn werkplaats aan De Duinkant te plaatsen voor rekening van de gemeente. De Raad besluit het aanbod voor kennisgeving aan te ne men en eerst het voorstel van de heer Bakker voor een concessie van een gasfabriek tot een einde te brengen. Uiteindelijk wordt de toepassing van acetyleengas afge wezen, omdat het niet voor andere doeleinden dan verlich ting geschikt is. wijk wijknaam aantal woonhuizen bewoners A Kerkbuurt 148 693 B Oosterbuurt 54 250 C Duinderbuurt 160 803 D Brabantsche Landbouw en Duinontginning 17 101 hierbij komt de Stichting Duinenbosch 11 43 paviljoens 6 verpleegden 148 inwonend personeel 55 17 246 E Noord- en Zuid-Bakkum 60 324 F Schulpstet en Noordeinde 61 302 Totaal 517 2719 13 oktober 1909 Het hulptelegraaf en hulptelefoonkantoor te Castricum wordt opengesteld. De klerk der Posterijen en Telegrafie D. Jonker is aangewezen voor instructie van het personeel. Een verordening tot het heffen van begrafenisrecht voor het begraven op de algemene begraafplaats bij de dorps kerk te Castricum is door de gemeenteraad vastgesteld. Voor het begraven van een persoon zijn de tarieven leef- tijdsafhankelijk: 31 december 1909 De gemeenterekening over het jaar 1909 telt aan ontvang sten 25.539,- en aan uitgaven ƒ26.117,-, zodat er een nadelig saldo is van 578,-. 115

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 117