Castricum - Honderd jaar geleden De belangrijkste gebeurtenis van het jaar 1909 is zonder twijfel de ingebruikname van het ziekenhuis Duin en Bosch. Verder wordt een hulptelegraaf- en telefoonkantoor in gebruik genomen in de woning van de plaatselijke postkantoorhouder en worden de eerste telefoonaansluitingen in Castricum gereali seerd. Het ontwerp van een stoomtramverbinding met de Egmonden staat nog steeds ter discussie en verschil lende initiatieven worden gestart om in Castricum een gasfabriek te mogen bouwen en exploiteren. Voor het jaarlijks overzicht van de gebeurtenissen in Castricum van honderd jaar geleden zijn vooral de gemeenteraadsnotulen, de inkomende en uitgaande stuk ken van de gemeente Castricum, de provinciale bladen, de burgerlijke standregisters etc. geraadpleegd. 1 januari 1909 Het gemeentebestuur bestaat op 1 januari 1909 uit burgemeester Johannes Mooij, de wethouders Jacob Pzn. Kuijs en Cornelis Spaansen. De raadsleden zijn Jan Schuijt, Jan Twisk, Joseph Goes, Johan Hogenstijn en Pie- ter Duijn. De gemeenteontvanger is Bernardus Res. In de gemeente zijn 386 personen kiesgerechtigd. Op 1 januari 1909 telt Castricum 2486 inwoners. Dit aantal is op 31 december in datzelfde jaar toegenomen tot 2810. Deze enorme toename met 324 inwoners is het gevolg van de ingebruikname van Duin en Bosch. In het daaraan voor afgaande jaar (1908) nam de bevolking met slechts 26 per sonen toe. Er is over 1909 geen gedetailleerde opgave in het Provinciaal Blad gepubliceerd over aantallen geboren en overleden personen, noch over aantallen vertrokken en de zich hier vestigende personen. Uit de gegevens van de Burgerlijke Stand kunnen we opmaken dat 96 kinderen in Castricum zijn geboren en 47 personen zijn overleden. Dit lag op ongeveer hetzelfde niveau als in 1908. 24 maart 1909 Het stichten van een eigen gasfabriek is ten zeerste aan te bevelen, schrijft het gemeentebestuur. In december van 1908 had de heer Van Leeuwen uit Hilversum zijn voor waarden bekend gemaakt tot het verkrijgen van conces sie voor de bouw van een gasfabriek. Vervolgens was een aantal vooraanstaande inwoners in comité bijeen geweest, had de voorstellen van de heer Van Leeuwen besproken en op 25 januari 1909 een dringend verzoek gericht aan de gemeente: Het gedane aanbod in zeer ernstige overwe ging te willen nemenwijl zij ondergetekenden overtuigd zijn dat de bloei en 't belang der Gemeente ten zeerste met deze concessieaanvrage zijn verbonden De Raad besluit aan de heer Van Leeuwen een gewijzigd voorstel te doen. Naast diens aanbod om de straatlantaarns gratis te leveren, wordt ook het kosteloos verstrekken van het gas voor de straatverlichting geëist. Voor Van Leeuwen is deze eis een onmogelijke voor waarde: "Dit is nog nooit te voren vernomen, een derge lijk voorstel is nog nooit door een gemeenteraad gedaan In de brief van 22 mei 1909 schrijft hij aan de Raad dat hij zijn concessie met genoegen intrekt: Omdat met een Raad, die de concessie- aanvraag niet begrijpt, toch elke wetenschappelijke samenwerking onmogelijk zou zijn ge weest. 25 maart 1909 De Inspecteur van Posterijen en Telegrafie heeft geadvi seerd aan de Minister van Waterstaat om een hulptele graaf en hulptelefoonkantoor in de gemeente Castricum te vestigen. Het gemeentebestuur moet zorgen voor de aanwijzing en instandhouding van een kantoorlokaal, de benoeming en bezoldiging van een kantoorhouder en een plaatsvervanger en te voorzien in de bestelling der tele grammen binnen de kostenloze kring, zich uitstrekkende tot ongeveer op een afstand van 20 minuten gaans van het kantoor. Het Rijk vergoedt aan de Gemeente een bedrag van 10 cent per telegram. De Inspecteur stelt het zeer op prijs indien de telegraaf- en telefoondienst met de bestaan de postdienst wordt verenigd en zou dus zeer graag zien dat de brievengaarder Res door de gemeente als kantoor houder wordt aangewezen. 26 maart 1909 Namens GS is door de hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat aan B&W van Castricum een vergunning ge vraagd voor de aanleg van een bijzondere begraafplaats ten behoeve van het Gesticht Duin en Bosch. Op 26 maart wordt besloten deze vergunning te verlenen. Het ligt in de bedoeling om de begraafplaats af te sluiten door een heining ter hoogte van circa 2 meter, bestaande uit ijzeren stijlen, waartussen gaas en draadwerk. 7 april 1909 De gemeenteraad neemt het besluit om een hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoor te realiseren en stelt Johannes Bartholomeus Koopman, eigenaar van De Rustende Jager, aan als kantoorhouder tegen een vergoeding van ƒ75,- per jaar en voor zijn plaatsvervanger (zijn echtgenote) van 25,- per jaar. Het wachtlokaal en de spreekcel zullen worden gebouwd in het nu voor woning bestemde ge deelte van zijn huis, geheel afgescheiden van het cafége deelte. Deze aanstelling wordt niet goedgekeurd door de Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Amsterdam, om dat een vergunninghouder (voor de verkoop van alcoholi sche drank) niet tevens kantoorhouder mag zijn en dat een openbaar lokaal binnenshuis geen verbinding mag hebben met een lokaliteit met drankvergunning. 113

Jaarboek Oud Castricum | 2010 | | pagina 115