i Bestuurlijke veranderingen Mevrouw Kloosterman trad in 1975 terug. Zij werd opge volgd door de heren E.J.M. Crabbendam (geneesheer-di recteur) en H.L.Polak (directeur). In 1994 werd dit bestuur door een algemeen directeur, W. 't Hooft opgevolgd. Het jaar 1994 is een bijzonder jaar geweest, want op 1 januari werd Duin en Bosch geprivatiseerd en kwam de Stichting Psychiatrische Ziekenhuis Duin en Bosch tot stand. In 2004 fuseerde deze stichting met de RIAGG's in Mid- den-Kennemerland, Zaandam en Purmerend en ontstond een nieuwe stichting met de naam GGZ Dijk en Duin. In juli 2008 fuseerde GGZ Dijk en Duin met de Parnassia Bavo Groep gevestigd in Den Haag. Nieuwbouw Naast veranderingen op bestuurlijk niveau is er ook van alles gebeurd met de huisvesting. Middenjaren zeventig sliepen de patiënten nog steeds op grote slaapzalen. Ze moesten zich op de gang wassen bij een lange rij was bakken met alleen koud water. De dagelijkse levensom standigheden waren niet meer van die tijd. Vanaf 1975 is begonnen met een renovatie van de oude paviljoens. In de tachtiger jaren zijn tal van oude paviljoens afgebro ken. Er is nieuwbouw gepleegd, die helaas totaal afwij kend was van de oude bouwstijl. In een paar jaar tijd zijn zes nieuwe paviljoens en een polikliniek tot stand geko men. Gelukkig is een aantal oude panden gespaard. Met ingang van 19 september 2001 zijn die paviljoens rijksmonument geworden. Ook het terrein is rijksmonument met alle be scherming van dien. Er is nu een plan in wording dat moet voorzien in vervanging van de nieuwbouw uit de tachtiger jaren door nieuwe paviljoens, die meer in stijl zijn met de oude paviljoens. De vrijkomende gronden zullen worden bebouwd met woningen. Hopelijk komt daarmee geld vrij voor de restauratie van de rijksmonumenten. Tweede Wereldoorlog Ook Duin en Bosch heeft geleden onder de Tweede Wereldoorlog. In 1940 vond er een bombardement plaats door de geallieerden, die het voorzien had den op Duitse stellingen. Het paviljoen Vrouwen I (later Hoograde genoemd) werd getroffen; twee vrouwen kwamen om en er vielen acht gewonden. In 1942 kreeg de toenmalige directie, onder leiding van dr. Teenstra, het bevel om Duin en Bosch te ontruimen. Intussen was de patiëntengroep nog uitgebreid met 250 patiënten, die afkomstig waren van de nabijgelegen St.-Willibrordusstichting uit Heiloo. De evacuatie moest plaatsvinden op 23 juni 1942. Teenstra ontsloeg eerst 60 'betere' patiënten. De overige 770 patiënten werden overgeplaatst naar andere instellingen: 254 patiënten gingen naar de Willem Arntzhoeve bij Den Dolder, 195 werden geplaatst in 'Groot-Graffel' te Warnsveld, 162 in Medemblik en 159 in Rosmalen. De directie koos domicilie in een voormalig schoolgebouw in Lim- men om zodoende dichtbij het ziekenhuis te blijven en de zaken in de gaten te houden. Patiënten en personeel hebben het nodige te lijden gehad van de oorlogsomstandigheden. De Joodse patiënten die naar Den Dolder en Rosmalen waren geëvacueerd, konden uit de handen van de bezet ter worden gehouden; in Medemblik en Warnsveld zijn ze slachtoffer van de terreur geworden. Arbeid en dagbesteding Er is een spreekwoord dat zegt: Ledigheid is des duivels oorkussen.Als je amper of geen structuur in je leven Geneesheer directeur van 1955 tot 1975 was mevrouw JA. Buiter- Kloosterman. De ravage in paviljoen Vrouwen I na het bombardement op 13 augustus 1940. Pas in 1963 kregen de paviljoens namen: Vrouwen I werd Hoograde genoemd. 7

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 9