iTE£MAtï5[t In 1954 werd het bedrijf van Jan Steeman overge nomen door zijn zoon Nicolaas C. (Niek) Steeman, Niek zette Steeman's Kolenhandel' voort. Steeman stond bekend als een goed bedrijf. Van de vele brandstoflhandelaren in de vijftiger jaren was Steeman een van de grootste in de omgeving. Het Steeman's Kolenhandel Johannes (Jan) Steeman was de oprichter van Steeman's Kolenhandel. In 1915 kocht hij de boer derij 'Het Knophuis' aan de Overtoom. In deze boerderij waren toen nog vier woningen onderge bracht. Een deel van de boerderij werd gebruikt als kantoor en op het naastgelegen erf werd een klein deel van de kolenvoorraad opgeslagen. eind zestiger jaren ging ons land massaal over van kolen en olie naar goedkoper aardgas. Vooral in die beginjaren werden door de firma Steeman vele kachels en gasfornuizen omgebouwd naar aardgas. In die periode werd ook gestart met de levering en plaatsing van centrale verwarmingsinstallaties. bedrijf had een losplaats aan het station Castricum, waar de kolen per trein werden aangevoerd. Elke wagon bevatte 25 ton kolen, die met behulp van twee transportbanden werden gelost. In de kolenhandel werden voornamelijk kolen, briketten en cokes verkocht. Daarnaast werd ook turf, petroleum en huisbrandolie geleverd. De ko len, veelal antraciet, werden in jute zakken rond gebracht, een halve mud per zak, aanvankelijk met paard en wagen, later per vrachtauto. Het was een stoffig beroep, ook door het vele handwerk: opzakken van kolen, schepwerk, laden op de wagen, rondbrengen, leegstor- ten, zakken verzamelen, enzovoort. In de jaren '50 kwam de olieconvector in de handel en verdrong steeds vaker de kolenka- chel, vooral bij de meer welgestelde burger. Hierdoor werd er steeds meer huisbrandolie verkocht en liep de kolenhandel terug. Voor de bezorging van de huisbrandolie had de fir ma Steeman een eigen tankauto aangeschaft. De ontdekking in 1959 bij Slochteren van enorme hoeveelheden aardgas bracht grote veranderingen in de brandstoffenhandel. Niek Steeman had een vooruitziende blik, hij behaalde de nodige diploma's om een nieuwe richting met zijn bedrijf in te slaan. Hij startte naast de brandstoffenhandel in het pand aan de Overtoom ook een toonzaal waar haarden en kachels werden verkocht en er werd een Avia-pomp naast het pand ge plaatst voor de verkoop van benzine. Vanaf De steenkolenopslag achter het station van Castricum Het pand van Steeman's Kolenhandel aan de Overtoom. De verwerking van kolen achter het station. 94

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 96